Günümüzün en önemli sorunlarının başında sağlıksız beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan kilo problemleri gelmektedir. Kilo problemi olan herkesin diyet yaparken gözden kaçırdığı bir takım hatalar kilo vermenizi zorlaştıracaktır. Eğer sizler de diyet yaparken aşağıda bahsettiğimiz detaylara dikkat ederseniz daha rahat kilo verebilirsiniz.

Güneş battıktan sonra katı şeyler yemeyi mutlaka bırakın. Vücut güneş battıktan sonra sindirim işlemini durdurur. Böylece akşam ve gece yiyeceğiniz her şey sindirilmeden mayalanır ve midede çürür. Bu da vucudunuzun asidite oranını yükseltir ve kilo almanıza neden olur. Sıvı tüketmenizde ise herhangi bir sakınca yoktur.

Ekmek, simit gibi karbonhidratları sabah yada öğlen tüketmeye özen gösterin. Böylelikle gün içerisinde yediğiniz bu karbonhidratları yakma işleminiz daha rahat olacaktır. Akşam ve gece saatlerinde hareket kabiliyetiniz daha azaldığı için bu saatlerde yenen karbonhidratlar daha kolay yağa çevrilecektir.

Bol bol su için. Dikkat edin sıvı değil su için dedik. Unutmayın ki vücüdumuzun %70 i sudur. Vücut susuz kaldığı zaman da aç olduğu zaman da aynı hormonu salgılamaktadır. Yani siz aç olduğunuzu sandığınız zaman aslında susamış olabilirsiniz. Bu nedenle eğer günlük su miktarınızı yeteri kadar tüketirseniz daha az yemek yersiniz.

Haftada en az 4 gün hafif tempolu yürüyüş yapın. Kan ter içinde dağ bayır koşmanıza gerek yok. En fazla yarım saatlik hafif tempolu bir yürüyüş kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

Tatlılarınızı yemeklerden önce yemeye çalışın. Yemekten sonra yenen tatlı sindirimi bloke eder ve sindirimi durdurur. Fakat yemeklerden önce yendiğinde aynı durum söz konusu değildir. Tatlının üzerine yemek yediğiniz zaman sindirimle ilgili bir sıkıntı yaşamazsınız. Burada bahsedilen tatlının sütlü tatlı olduğunu söylememize gerek yok sanırız.

Öğünlerinize çorba yada salata ile başlayın. Böylece midenizin büyük bir kısmını doldurmuş olacaksınız ve asıl öğününüz olan yemeği daha az yersiniz. Bu da sizin kilo vermenize önemli katkı sağlayacaktır.

Kuru yemiş yemeyi alışkanlık haline getirin. Öğün aralarında acıktığınız zaman yiyeceğiniz bir avuç badem, ceviz, kaju gibi atıştırmalıklar sizi fazlasıyla tok tutacaktır. Bu kuru yemişlerin kavrulmamış olmasına dikkat edin.