Bir kadının en önemli aksesuarı saçlarıdır. Üstümüz başımız, makyajımız olmasa bile saçlarımızın her zaman bakımlı ve sağlıklı olsun isteriz. Kirli hava, yanlış beslenme, güneş ışınları, boya, fön, jöle, saç spreyleri, yanlış ve ucuz şampuan seçimleri zamanlara saçların yıpranmasına, dökülmesine, zayıflamasına ve matlaşmasına neden olur. nasıl ki cildimizin, ellerimizin düzenli bakıma ihtiyacı varsa saçlarımızın da ayda bir defa bile olsa bakıma ihtiyacı vardır.

Saçlarınızın bakımı için beslenmenize dikkat ettiğiniz gibi, yaptığınız bakım maskeleriyle de bunu mutlaka desteklemeniz gerekmektedir. Bu bakımlar içinde illa kuaförlere gidip hatırı sayılır paralar harcamanıza da gerek yok üstelik. Evinizdeki malzemelerle eskisinde daha canlı, daha parlak ve daha sağlıklı saçlara kavuşmak artık çok kolay. İşte tarifler;

Parlak Saçlar İçin : Herkesin evinde limon ve sirke vardır mutlaka. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra bir fincan limon suyu yada sirkeyi de saçınıza dökerek, parmak uçlarınızla masaj yaparak iyice yedirin. Daha sonra saçlarınızı bol suyla durulayın. İki haftada bir uygulayabilirsiniz.

Dökülen Saçlar İçin : Çemen tohumu dökülen saçların imdadına yetişiyor. Aktarlardan rahatça bulabileceğiniz çekilmiş çemen tohumunu bir gece önceden suda bekletin. Sabahı karışımınız macun kıvamına gelecektir. Bu karışımı saç diplerinize masaj yaparak iyice yedirin. 15-20 dakika bekledikten sonra şampuanla yıkayın.

Yıpranmış Saçlar İçin : Bunun içinde formül basit hanımlar. Tek ihtiyacını olan 1 adet muz ve bir kaç damla badem yağı. Muzu bir çatal yardımıyla iyice ezdikten sonra badem yağını ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı temiz saçınıza iyice yedirin. 15 dakika bekledikten sonra bol suyla yıkayın. Saçınızın durumuna göre haftada yada iki haftada bir uygulayabilirsiniz.

Kuru Saçlar İçin : Saçlarınız kuruysa daha kolay kırılacaktır. Bu dertten kurtulmak için tek yapmanız gereken 5 çorba kaşığı zeytinyağı ile 2 yumurtayı karıştırmak. Karışımı saçınıza iyice yedirin ve strech film ile sarıp 15 dakika bekledikten sonra şampuanla yıkayın. Haftada bir uyguladığınızda değişimi 4 hafta içinde fark edeceksiniz.

Kırılan Saçlar İçin : Haftada iki kere hindistancevizi yağı ile limon suyunu karıştırın ve saçınıza sürün ayrıca saçlarınızı mutlaka ayda bir kez uçlarından kestirmeyi de ihmal etmeyin.

 

evde saç bakım maskeleri
evde saç bakım maskeleri