Dış görünüş bakımından yıpranmış görünmenizin en belirgini özellikle göz çevresinde oluşan morarmalar olmakta. Göz çevresinde oluşan morarmalar son derece kötü görünmekle birlikte kişi her ne kadar güzel bir yüz hattına sahip olursa olsun cilde yorgun, bitkin, yaşlı bir görünüm oluşmasına sebep olmaktadır. Peki neden oluşur bu göz altı morlukları?

  • Genetik sebeplerden dolayı
  • Yaş ilerlemesi sebebiyle
  • Yorgunluk nedeniyle
  • Gözaltı çevresinin çukurlaşması nedeniyle
  • Gözaltının deri yapısının ince olması ile
  • Aşırı stres
  • Beslenme düzensizliği
  • Alkol kullanımı
  • Kalitesiz formda kullanılan kozmetik ürünleri

Çeşitli faktörlerden dolayı oluşan hiper pigmentasyon gözaltında bulunan derinin renk değiştirmesine sebep olmaktadır. Bu sebepten dolayı göz altında karartılar oluşmaktadır. Günümüzde her ne kadar çeşitli uygulamalar sonucu yapılan işlemler bulunsa da doğal çözümler her zaman daha denenebilir olmaktadır. Gel gelelim evde uygulayabileceğiniz doğal çözümlerle gözaltı morluklarını giderme işlemine.

Salatalık Kürü

Kür için bir adet salatalığı alıp kabuklu bir şekilde halka halka kesip göz altlarına koyalım. Ortalama olarak 10-15 dakika kadar bekledikten sonra salatalıkları alınız. Farklı bir uygulama da salatalıkları rendeleyip suyunu süzerek bekletip daha sonra pamuk yardımıyla gözaltına pres yapmalısınız.

Patates Kürü

Patatesin kabuklarını soyarak rendeleyip püre haline getirin. Papatya çayını demleyip soğutun. Soğuyan papatya çayı ile yüzünüzü birkaç kez yıkayın. Sonra patates püresini göz torbasının altına koyun ve bekletin.

Domates Kürü

Çeyrek limon suyunu yarım domatesin duyu ile karıştırıp pamuk yardımıyla göz altınıza uygulayın. Sonrasında 5 dakika kadar bekleyip cildinizi temizleyin.

Goji Berry

İçerisinde oldukça fazla C vitamini barındıran meyve goji berry doğal bir antioksidan içermektedir. anti-arge özelliğine sahip olan goji berry yaşlandırmayı geciktirmektedir. Ayrıca göz altı morluklarının iyileştirici etkileri içinde bu meyvenin vazgeçilmez olduğunu söyleyebiliriz.

Badem Yağı ve Limon

Güçlü ve doğal bir ağartıcı olan aynı zamanda cildi besleyen limon göz altı morlukları için oldukça faydalıdır. Limon suyu ve badem yağı birleşimi ile göz altı morlukları için ideal bir karışım elde edilmektedir.

1 çay kaşığı kadar olan badem yağını yarım çay bardağı limon suyunun içerisine karıştırıp gözaltına masaj yaparak sürüp ortalama olarak 10 dakika kadar bekletin. Limon suyu cildi hassaslaştıracağından az miktarda kullanılması önemlidir. Aksi durumda cildiniz tahriş olabilir. Özellikle de gözünüze değdirmemeye dikkat etmelisiniz.