Hayatında bir kere bile olsa diyet yapmayan hemen hemen yok gibidir. Diyetisyenler diyet programlarında ara öğünlerin de en az ana öğünler kadar önemli olduğunu her fırsatta dile getirirler. Ara öğünler hem iştahınızı kontrol altında tutmaya yardımcı olur hemde kan şekerinizde büyük dalgalanmalara neden olmazlar. Böylece bir sonraki öğününüzü kıtlıktan çıkmış gibi değil de daha az ve daha ölçülü yersiniz.

Öğünleriniz arasındaki saatleri daha rahat geçirebilmek yaptığınız ara öğün seçimine bağlıdır dedikten sonra gelelim sizler için seçtiğimiz ara öğün seçeneklerine.

1/4 Simit ve Çay : Bu ikiliye kim hayır diyebilir ki. Kahvaltımızın baş tacı olan simit ara öğünlerde de alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bir farkla: çeyrek haliyle. Unutmayın ki bahsi geçen ara öğün. O yüzden çeyrek simit ve çay harika bir ikili olarak değerlendirebilirsiniz.

Meyveli Yoğurt : Proteinlerin midede sindirim süresi daha uzun olduğu için siz daha uzun süre tok tutacaktır. Yavaş yavaş düşmeye başlayan kan şekerinizi ise toparlamada yardımcı olan meyve şekeri ise son derece önemli. Hal böyle olunca da meyveli yoğurt günü kurtarıcı ara öğünü olmaya aday oluyor.

Kuruyemişler : Yanında birayla değil tabiki. Unutmayın diyettesiniz. Sağlıklı atıştırmalık olarak listenin başındaki yerini kimseye kaptırmayan kuruyemişleri ara öğünlerinizde gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Fakat bir şartla : kavrulmamış olanlarını tüketeceksiniz.

Meyve veya Kurutulmuş Meyveler : Bir porsiyonun avucunuzun içi kadar olduğunu zaten biliyorsunuz. Aralarda yiyeceğiniz bir elma, muz, armut vs gibi özellikle mevsim meyveleri sizi oldukça tok tutacaktır. Kurutulmuş meyvelerde aynı işlemi görmektedir. Yiyeceğiniz  bir porsiyon (avucunuz dolusu) kuru meyve de son derece sağlıklı bir tercihtir. Fakat kurutulmuş meyvelerin içindeki lif oranın az olup şekerin daha fazla olduğu da akıllardan çıkarılmamalıdır.

Grissini ve Light Karper Peynir : Burada grissiniyi çok abartmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü 2-3 adet grissini  bir dilim ekmeğe denk geliyor. Yani ara öğün yapayım derken aldığınız kalori ana öğünü geçmesin. Keza aynı şey peynir içinde geçerli. 2 grissini ve 2 karper peynir gayet masum bir ara öğün olarak değerlendirilebilir.

sağlıklı ara öğünler
sağlıklı ara öğünler