Kadınlar gebelik sırasında, kendilerini iyi hissedecek kadar şanslı oldukları sürece, her zamanki çalışmalarını sürdürebilirler. Ancak, güçlerini aşırı zorlamaktan ve gereksiz yere yorulmaktan kaçınmalıdırlar.
Günlük yaşantıhamilelikte yaşanabilicek rahatsızlıklar

Otururken ve bir şey kaldırırken

Koltukta iyice geriye doğru oturmak ve kambur durmamakla sırt daha iyi desteklenmiş olur. Koltuk çok derinse, bir yastığa da-yanılabilir.

Bir şey kaldırılacağı zaman, eğer dizler bükülerek sırt dik tutulursa, birçok kişinin yaptığı gibi eğilerek yapılan bir kaldırma hareketine göre, sırt daha az zorlanmış olur.

Bel ağrısı

Gebelik sırasında pelvis ile beldeki eklem ve bağlar, doğuma hazırlık için yumuşadıklarından, bel ağrısı ve siyatik (bacak ağrısı) gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Yatağın ortasının çökmesini önlemek için koyulan tahtalar, budurumlarda yararlı olabilir. Ağrı geçmezse, daha çok dinlenmeye çalışılmalıdır.

Yürürken

Birçok kadın hantal görünmekten hoşlanmaz ve daha zarif durduğu ve yürüdüğü zaman kendisini daha iyi hisseder. Oysa, gebe kadınlar, karındaki fazla ağırlığı taşıyabilmek için sırtlarını gerektiğinden fazla geriye doğru çekerler. Karnı içeri çekerek durmak daha doğrudur.

Denge yitimi

Gebeliğin sonlarına doğru kadının ayağı bir yere takılarak tehlikeli bir biçimde düşmesi olasılığı arttığından, çok dikkatli ol-ması gerokir. Gebe kadın bastığı yeri görmediği gibi tökezlendi-ği zaman da dengesini bulmak için gerekli çovikliği gösteremez. Ne var ki, anne mide üstü düşse bile bebek kendisini sa-ran sıvı sayesinde zarar görmez.

Baygınlık

Bazı gebe kadınlar, özellikle sıcak ve kalabalık yerlerde ya da bir kuyrukta bekleyerek uzun süre ayakta durdukları zaman başları döner ve fenalık geçirirler. Mutfakta yemek pişirirken, pencere açık tutulmalıdır. Baygınlık geçireceğini anlayan kadının hemen (gerekirse yere) oturması ve başını aşağıya doğru eğmesi iyi olur. Bu durumda, bir süre kımıldamadan kalması ve birkaç yudum su içmesi gerekebilir.