Dalgınlık ve unutkanlıkhamilelikte dikkat edilmesi gerekenler

Kadın, kendisini şaşırtan ve hatta sinirlendiren dalgınlık ve unutkanlık nöbetleri geçirebilir. Dolayısıyla yapılacak işlerin, satın alınacak şeylerin ve doktora sorulacak soruların bir listesini hazırlamak yararlı olur.

Eller

Gebeliğin sonuna doğru, sabahları parmaklarda tutulma ve uyuşma hissedilebilir. Bu yüzden kahvaltı tabaklarını ve çay bardaklarını düşürüp kırmamaya özellikle dikkat edilmelidir.

Hemoroid (basur)

Anüs kenarındaki toplardamarların genişlemesidir. Gebeliğin ileri dönemlerinde sık görülen bu durum, tıpkı bacaklardaki varisler gibi, kısmen atardamar çeperlerinin gevşemesine yol açan gebelik hormonlarından, kısmen de rahmin yaptığı basınçtan ileri gelir. Bazen kanama olur ve pıhtı oluşumu kadına çok acı verebilir. Kabızlık, hemo-roidleri şiddetlendirir. Ağrılı dönemlerde yumuşatıcı bir krem ve dinlenme iyi gelir. Doğumdan sonra hemoroidler çoğu kez şişer ve acı verir, ama zamanla gittikçe iyileşerek bir sorun olmaktan çıkar.

Bacaklardaki varisler

Genellikle aile bireylerinde süregelen bir durumdur. Esnek ya da sıkı çoraplar giymek ve dinlenmek yararlıdır. Gebelikten sonra genellikle düzelir.

Göğüslerin bakımı

Göğüsler ve göğüs uçları • her gün yıkanmalı ve deriyi yumuşak tutan nemlendirici bir krem sürülmelidir. Üç aylık gebelikten sonra göğüslerde, kolostrom (ağız) adı verilen, beyazımsı su gibi bir sıvı oluşmaya başlar. Göğüsleri, uçlarına doğru hafifçe sıkmak, bu sıvının akmasını sağlar. Ancak, bu işlem bir doktor ya da ebenin önerisine göre yapılmalıdır. Ayrıca, göğüs uçlarının bebeğin kolayca emebileceği kadar uzun •olmasını sağlamak için takılan özel bir araç da vardır.