Korkularhamilelikte cinsel birleşme

Bazı çiftler, kadının karnına uygulanacak bir basıncın fetüsü ezmesinden ya da ona başka bir zarar vermesinden korkarlar. Bazıları ise, cinsel birleşme sırasında penisin, gelişmekte olan bebeğe çarpabileceğinden ya da ona zarar verebileceğinden

kaygı duyarlar. Oysa, bu korkular tamamıyla yersizdir, çünkü fetüsü saran sıvı onu her türlü dış darbe ve basınçlara karşı koruyan bir tampon görevi yapar.

Cinsel birleşme şekilleri

Cinsel birleşme için kullanılan şekiller çok çeşitlidir, ama fazla enerji ve özellikle kadının sırtında aşırı bir gerilim gerektiren şekiller gebelik sırasında uygun değildir. Daha durgun bir sevişme biçimi ve derin olmayan bir birleşme yerinde olur.

Erkeğin üstte olduğu şekil gebeliğin ileri dönemlerine kadar uygulanabilir. Kadın sırtüstü yatarak kalçalarının altına bir yastık koyar ve erkek ağırlığını büyük ölçüde dirseklerine ve dizlerine vererek onun üzerine uzanır. Ancak, büyüyüp duyarlıla-şan göğüsleri ve şişen karın üzerindeki basınç, kadına rahatsızlık verebilir. Çiftler, bu sayfa-

da gösterilen şekillerden yararlanabilirler.

 

 

Orgazm

Cinsel birleşme ya da başka tür bir cinsel uyarı sonucu olan orgazm, rahimde şiddetli kasılmalar yaratır. Bu kasılmaların düşüğe yol açması olasılığı, kesinlikle bilinmemekle birlikte, pek yoktur. Yine de, gebelik sırasında kanama geçiren ya da daha önceki gebelikleri düşükle sonuçlanan kadınlara, genellikle ilk üç dört ay içinde orgazm olmamaları öğütlenir. Daha önceki gebeliklerinin ileri dönemlerinde bebeklerini düşüren ya da erken doğum yapmış kadınların ise, gebeliğin beşinci ayından sekizinci ayının sonuna kadar orgazm olmamaları doğru olur.

Gebeliğin son haftalarında görülen bir kanama ya da bebeği saran sıvının akması gibi urumlar doktora hemen bildirilmeli ve cinsel birleşmeden kaçınılmalıdır.