Çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonra, bir bekleme süresi olabilir. Gebelik evli çiftlerin yaklaşık yüzde 80’inde bir yıl içinde, yüzde 90’ında ise iki-yıl içinde gerçekleşir. Oysa, ilk ay gebe kalan kadınlar da vardır.

Âdet döneminin yazılmasıhamile kalma yöntemleri

Kadınların âdet tarihlerini kaydetmeleri her zaman yerinde ve yararlıdır, ama gebe kalmayı düşünen kadınlar için bu gereklidir. Kadınların, iki âdet arasında geçen sürenin ortasında, vücut ısılarının yükselmesinden hemen önce, gebe kalmaları olasılığı güçlüdür. Bazı kadınlar, özellikle doğurganlık yönünden sorunları olan kadınlar, gebelik olasılığının en yüksek olduğu tarihleri saptamak için kesin bir gösterge olarak, sabahları vücut ısılarını ölçerler. Bu yöntem gebeliğin teşhisi yönünden de yararlıdır, çünkü döllenen yumurta hücresi rahimde yuvalandığı zaman vücut ısısı sürekli olarak yüksek kalır. Beklenmeyen bir tarihte başlayan ve miktar ya da süresi normalden az olan bir âdete dikkat edilmelidir; bu durum, gebelikten sonraki bir kanama olabilir.

Olasılığın artırılması

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar, en az üç ay süreyle bu yöntemi bırakarak “kondom” (prezervatif) gibi başka bir yönteme başvurmalıdır. Bu yöntem, haplardaki hormonların düzenlediği âdet dönemlerinin yerine, doğal âdet dönemlerinin düzenlenmesini sağlar. Herhangi bir nedenle röntgen filmi alınması gerekirse, mutlaka âdet döneminin ilk yarısı içinde aldırıl-malıdır; böylece, eğer gebelik gerçekleşmişse, embriyon hiçbir zarara uğramamış olur.
Özel önlemler

Kadın kullandığı herhangi bir ilacın, tabletin ya da hapın gebeliğin ilk dönemlerinde güvenli olup olmadığını doktoruna sormalıdır.

Şeker hastalığı olan kadınların, doktorlarının öğütlediği diyet ve ensülin dozlarına kesinlikle uymaları gerekir; çünkü iyi kontrol edilemeyen bir şeker hast alığının bebeğin gelişimini etki |e-mesi olasılığı vardır.

Kolayca yararlanılabilen doğum kontrol yöntemleri sayesinde, birçok çift istedikleri zaman çocuk sahibi olmaya karar verebilmektedirler. Bazıları ise bilinçli bir karar vermektense, “işi oluruna” bırakırlar. Ancak, çocuk sahibi olmayı tasarlamayan çiftler için, etkin olmayan korunma yöntemleri sonucu ortaya çıkan bir gebelik, istenmeyen bir sürpriz olarak karşılanabilir. Dolayısıyla, her evli çift çocuk sahibi olmaya karşı tepkilerini ve gebelik durumunda ne yapacaklarını önceden düşünmelidir.

Gebelik testi, sabah ilk idrardan alınan örneği çeşitli kimyasal maddelerle karıştırarak yapılır.