Cildimiz bizin en önemli giysimizdir. Ne kadar sağlıklı olduğumuzun en büyük göstergesi cildimizin nasıl göründüğünde yatıyor. Parlak ve bebeksi bir cilde sahip olmak her ne kadar bütün kadınların rüyası olsa da bu aslında sanıldığı kadar çok da zor değil. Elbette ne kadar erken yaşlarda önlem alırsak o kadar iyi fakat 20’li yaşlarda pek bu bilinçte olmak çok zor ne yazıkki. Ama hiçbir şey için geç kalınmış değil. Hayatınızda yapacağız çok basit ama etkili bir kaç yöntemle sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. İşte sağlıklı bir cilt için ip uçları;

  • Uyumadan önce mutlaka makyajınızı temizleyin. Cildinizin pürüzsüz görünmesi için kullanılan fondöten, pudra, kapatıcı gibi kozmetikler cildinizin nefes almasını sağlayan gözenekleri kapatacak ve cildinizin nefes almasını engelleyecektir.
  • Bol bol su için. Hayati fonksiyonlarımız için suya ihtiyacımızın olduğunu bilmeyen yoktur. Aynı şey cildimiz için de geçerlidir. Yeterli miktarda su içmediğiniz takdirde cildiniz kuruyacak ve elastikiyetini kaybedecektir.
  • Cildinizi güneş ışığından korumaya özen gösterin. Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarının cildimizde erken yaşlanma, kanser, lekelenmeler başta olmak üzere pek çok zararları bulunmaktadır. Mümkün olduğunca kış ayları da dahil olmak üzere güneş kremi kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.
  • Düzenli uyku uyuyun. Düzenli uykunun yararları saymakla bitmez. Özellikle 22:00 – 02:00 saatleri arasında uyuduğunuz zaman cildimiz de dahil olmak üzere bütün organlar dinlenir ve yenilenme sürecine girer. Minimum 6 -7 saat uyumayı alışkanlık haline getirin.
  • Cildinizi nemli tutmaya özen gösterin. Bunun için tonlarca para vererek bütçenizi zorlamanıza gerek yok. Unutmayın ki pahalı kremlere verdiğiniz paranın %80 ini sadece ambalajına veriyorsunuz, kremin içeriğine değil. Cilt tipinize uygun çok da pahalı olmayan kremler o kadar çok ki sevgili hanımlar. Tonik olarak adaçayı ve gülsuyunu mutlaka denemelisiniz.
  • Beslenmenize özen gösterin. Cildi dışarıdan beslemek yetmiyor tabiki. İçerden de nasıl beslediğiniz son derece önemli. Asitli içeceklerden, cips, şeker, bisküvi gibi paketlenmiş sağlıksız atıştırmalıklardan, alkol ve sigaradan uzak durmaya çalışın. Beslenmenizde bol yeşillikler, bitki çayları, kuru yemişler, meyve ve sağlıklı ev yemeklerine ağırlık verin.
sağlıklı cilt için öneriler
sağlıklı cilt için öneriler