Ana-babalığa uyum dönemianne baba bebek

Bazı genç çiftler çocuk sahibi olmanın gerektirdiği kendini esirgemezlik tutumuna uya-bilme konusunda epeyce güçlük çekerler. Başlangıçta hep alan ve hiçbir şey vermeyen bebeklerine karşı zaman zaman kızabilirler. Bu gibi duygular olağandır, ama birikim yaptıkları görülürse, çiftin bunları ya kendi aralarında ya bir dostla ya da doktorla açıkça tartışmaları gerekir.

Genç çiftlerin kendi ailelerinden kopuk bir yaşantı sürdürmeleri özgürlük ve bağımsızlıkları açısından yararlı olmakla birlikte, yeni bir bebeğin bakımı söz konusu olduğu zaman bu kopukluk evli çift için ağır bir yük yaratabilir. Çocuk sahibi olmak birçok mutluluğun yanı sıra, gerilim ve sorunları da getirir. Bu durumda, aile ve dostlarla yeniden sıkı bir ilişki kurmak akıllıca bir tutumdur. Onlar, yeni anne ve babanın sevinerek kabul edecekleri destek ve güvenceyi sağlarlar.

Evdeki büyükler

Aileye yeni bir bebek katıldığı zaman, büyükanne ya da büyükbabaya çok önemli rol düşebilir. Normal olarak, bir anneanne ya da seyrek de olsa babaanne, doğum yapan kadının hastaneden çıkıp evine döndüğü zaman duyduğu “şımartılma” gereksinimini karşılamalıdır. Ancak, kendileri yeni anne oldukları zaman ne kadar becerikli olduklarına ilişkin övünmelere girişmemeli ve kendilerini daha üstün gösterecek karşılaştırmalar yapmaktan kaçınmalıdırlar. Aslında herkeste, geçmişteki yaşantıların yalnızca hoş yanlarını hatırlama ve çekilen bir sürü güçlüğü kolayca unutma eğilimi vardır. Oysa, yeni anne olan genç kadına, başvurduğu yöntemler ne olursa olsun, cesaret verilmeli ve destek olunmalıdır. Öte yandan, büyüklere de istenildiklerini hissettirmek ve yeni bebeğe ilgi göstermelerine izin vermek gerekir.

Yakında oturan bir anne, baba ya da başka bir akrabaları olmayan çiftler, gebelik sırasında çevrelerindeki dostlarla yakın bir ilişki kurmak için her türlü çabayı göstermelidirler. Anne olacak bir kadının, gerektiği zamaıı bir arkadaşının bebeğine bakması, bebeklerle ve küçük çocuklarla elinden geldiği kadar ilişki kurmaya çalışması yerinde bir davranış olur.

► Bir uyarı Evcil hayvanlar, özellikle kediler bebeğe karşı son derece kıskanç olabilirler.Bebek arabasının yanından ayrıldığınız zaman, arabanın üzerinin bebeği koruyacak biçimde örtülmüş olmasına dikkat edin.