Göz altı morlukları insanın dış görünüşü son derece olumsuz etkilemektedir. Ne kadar güzel ve bebeksi bir yüze sahip olursanız olun, gözlerinizin altınız mor ise ne yazık ki o bebeksilikten eder kalmıyor. İnsana son derece yorgun, bitkin ve  yaşlı bir görüntü veren göz altı morluklarının pek çok nedeni olabilir. Bunlar sırasıyla;

-Cildinizin gözaltında daha ince olması

-Genetik faktörler

-Yaşlılık

-Yorgunluk

-Gözaltı çukurlarının derin olması

-Aşırı stres

-Yetersiz beslenme. özellikle alkol, sigara ve kafein kullanımı

-Ucuz ve kalitesiz makyaj malzemesi kullanımı

Yukarıda ki faktörlerden dolayı gözaltında meydana gelen hiper pigmentasyon gözaltında bulunan derinin renginin değişmesine ve koyulaşmasına neden olur. Görüldüğü gibi gözaltı morluklarının pek çok nedeni var. Her ne kadar ışık dolgu uygulaması, mezoterapi, kimyasal peeling, blefaroplasti, gibi cerrahi yöntemler olsa da bitkisel ve doğal çözümlerde yok değil.

Öncelikle gece geç saatlere kadar ayakta kalmamaya özen  gösterin. Bilgisayar başında uzun saatler geçirmeyin. Yeteri kadar su içmeye özen gösterin. Günde en az 7 saat uyumaya çalışın. Kozmetikten özellikle de kırışıklarınızı yok edeceğini vaad eden kremlerle vedalaşın. Alkol ve sigarayı mümkünse bırakın.

Gelelim evde kolayca uygulayacağınız bitkisel kürlere;

Salatalık Kürü : 1 adet salatalığı kabuklarıyla beraber ince dilimler şeklinde halka halka kesin gözlerinize koyun. 10-15 dakika bekledikten sonra salatalıkları alın. Diğer bir yöntemde kabuklarıyla birlikte rendelenmiş salatalığın suyunu buz dolabında bir süre bekletin ve daha sonra pamukla gözlerinize pres yapın.

Domates kürü: Yarım domatesin suyunu çeyrek limonun suyuyla karıştırın. Pamuk yardımıyla göz altlarına uygulayın ve 5 dk sonra yıkayın.

Patates Kürü : Patatesi rendeleyin ve püre kıvamına geldikten sonra göz çevrenizde 1 saat bekletin. Daha sonra papatya çayı ile yüzünüzü bir kaç kez yıkayın.

Ebegümeci kürü : Bir tutam ebegümecini birkaç çay kaşığı çiğ süt ile karıştırın. Daha sonra göz çevrenize uygulayın. 15 dakika sonra cildinizi su ile temizleyin. Bu kürü bir ay boyunca her gün uygulayın.

Eğer yukarıdaki önlemlerle birlikte bu kürleri yaptığınız halde göz altı morluklarınızda bir düzelme olmadıysa muhtemelen genetik yatkınlığınız söz konusudur.

 

gözaltı morlukları nasıl giderilir
gözaltı morlukları nasıl giderilir