Ah sevgili ayaklarımızın. Bütün gün bizi taşıyan, bizi istediğimiz yada istemediğimiz her yere götüren, vücudumuzun en önemli ama kıymeti en bilinmeyen organı sevgili ayaklarımız. Kışın hoyratça davrandığımız ama yaz aylarına girmeye yakın güzel gözükmesi için deli gibi seferber olduğumuz ayaklarımız.

Aslında ayak bakımı son derece önemli bir konu.  Ayak bakımı denilince akıllara ilk olarak pedikür gelse de iş bununla bitmiyor. Ayaklarınızı şımartmak istiyorsanız işte ayak bakımının püf noktaları;

-Ayak sağlığının ve bakımın başında tabi ki de ayakkabı seçimi geliyor. Ayakkabı alırken günün geç saatlerinde almaya çalışın. Ayaklarınızın şiş olduğu saatlerde aldığınız ayakkabılar en doğru seçim olacaktır. Ayaklarınız şiş iken rahat ediyorsa o ayakkabı doğru ayakkabıdır sevgili bayanlar.

-Ayaklarınızı her gün ılık suyla yıkamaya özen gösterin.

-Ayaklarınızı en azından haftada bir kere ponza taşı ile düzenli olarak temizleyin. Bu uygulama ayaklarınızdaki ölü deriden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

-Yoğun geçen bir günün sonunda eve geldiğinizde ılık su ile doldurduğunuz leğene bir tutam himalaya tuzu( o yoksa sofra tuzu) atın ve 15 dakika bekletin. Daha sonra kurulayarak kalp hizanızdan yukarı doğru uzatın ve dinlenmenin keyfini çıkarın.

-Topuk kısımlarındaki çatlakları gidermek için en etkili formül ise vaselin krem. Gece yatmadan önce topuklarınıza kalın bir tabaka vaselin krem sürün ve pamuklu çorap giyip, yatın. Sabah yumuşacık topuklarınıza inanamayacaksınız. Eğer topuklarınızdaki çatlaklar fazla ise bu işlemi 1 hafta boyunca her gün uygulayabilirsiniz.

-Tırnak batmalarına sebebiyet vermemek için pedikür yaptırırken ayaklarınızı uzman ellere teslim edin. Tırnak batmaları önemli ve ciddi bir sağlık sorunudur.

-Yaz aylarında da açık ayakkabı giydiğinizde mutlaka ayaklarınıza da güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin.

-Nemli çoraplar,ıslak parmak araları mantarların oluşması için en uygun ortamlardır. Ayaklarınız terlediğinde çorap değiştirmeyi ve banyodan sonra parmak aralarınızı da iyice kurulamayı ihmal etmeyin.

-Ayaklarınızın bebeksi bir yumuşaklığa sahip olması için her banyodan sonra lavanta yağı sürerek masaj yapabilirsiniz. Ayak masajının vücuda faydaları saymakla bitmez.

-Ayaklarınızdaki ojeleri arada sırada çıkarın ve ojesiz de kullanmayı alışkanlık haline getirin. Bırakın tırnaklarınız biraz nefes alsın.

 

bakımlı ayaklar için öneriler
bakımlı ayaklar için öneriler