Ortama uygun makyaj önerileri
Makyaj ortama göre yapıldığı ve doğal göründüğü zaman güzel olur. Makyaj yapmaya gerçekten hakim olan kişiler, her durumda bakımlı olmayı başarabilirler. Bir pikniğe giderken, spor yaparken, bir akşam yemeğine veya partiye gideceğiniz zaman, her defasında farklı makyaj yapmak gerekir, işe giderken veya zamanınız çok kısıtlı olduğunda da soluk görünmek zorunda değilsiniz. Aşağıdaki örnekler işinize yarayabilir:

Spor yaparken

Makyajınız kibar ve sade olmalıdır. Bu durumda fondöten kullanılmaz. Çünkü terlediğiniz zaman fondöten sorun olur.

Kirpiklerinize suya dayanıklı bir rimel, dudaklarınızın korunması için de parlatıcı veya açık renkte bir ruj sürün. Bu hafif makyaj spor yaparken bozulmayacağı gibi size doğal bir görünüm kazandırır.

İşe giderken

işe bakımsız ve soluk bir yüzle gidemezsiniz. Ama makyaj yapmak için sabah 1 saat öncesinden kalkmak da herkese uygun değildir, insan erken kalksa bile sokağa çıkmadan önce yapması gereken birçok şey sırada bekler. Hem size vakit kaybettirmeyecek hem de gün boyunca bakımlı görünmenizi sağlayacak doğal bir makyaj için;

■ Önce yüzünüze fondöten veya renkli bir gündüz kremi sürün.

■ Fondötenin dayanıklılığını artırmak ve gün içinde cildin parlamasını önlemek için toz pudra uygulayın.

■ Pastel renkte bir allığı tercih edin.

■ Sonra uygun bir renkte toz far sürün.

■ Kirpiklerinizi iyice rimelleyin.

■ Dudak çevresini kalemle belirleyin.

■ Rujunuzu sürün.

Kalıcı makyaj yaptırırsanız eğer bu süreyi daha da kısaltabilirsiniz. Ayrıca gün boyunca olduğu gibi plajda bile makyajlı görünürsünüz.

Gece makyajı

Gece çıkacağınız zaman, suni ışıkları ve gölgeleri hesaba katarak, daha frapan bir makyaj yapabilirsiniz. Suni ışık renkleri soluklaştırdığından daha kuvvetli tonlar ve parlak altın renkleri gece makyajında uygun olur. Bunun için;

■ Yüzdeki ufak kusurlar kapatıcı bir ürünle örtülür.

■ Omuz ve dekolteyi de içine alacak şekilde fondöten sürülür (giysiniz dekolteyse)

■ Makyaj konusunda biraz deneyiminiz varsa, açık ve koyu renkli fondöteni suni ışık ve gölgelerin etkisini azaltmak için birlikte kullanabilirsiniz.

■ Yüzünüze ve dekoltenize altın yaldızlı bir toz pudra sürün.

■ Yüz biçimini allık yardımıyla belirleyin.

■ Göz kaleminizi veya eye linerı siyah veya kahverengi seçerseniz, yumuşak bir duman rengi elde edersiniz.

■ Kaşların altına high-lighter sürün.

■ Dudaklarınıza kuvvetli tonlarda bir ruj kullanıp üzerine parlatıcı uygulayın.

Olgun yaşlar için makyaj önerileri

Çağdaş yaşam içinde kadınların her yaşta bakımlı olması önemlidir. Yaşı ilerlemiş ama bakımlı ve özenle giyinmiş bir insan kendine de, çevresine de moral verir. Ayrıca olgun bir kadın, kibar ve sade bir makyajla yılların getirdiği izleri ustalıkla gizleyebilir. Artık gözlerden gizlenemeyen bazı hatlar, biraz makyaj sayesinde örtülebilir.

Gözler

Göz kenarından yukarıya doğru dik bir şekilde toz far sürerseniz, göz kenarındaki ince çizgileri gizler ve düşmüş olan gözkapaklarını gergin gösterebilirsiniz. Eğer gözlerinizin altında çok çizgi varsa, sadece üst kirpikleri rimellemekle yetinin.

makyaj

Yanaklar

Pembe ve kayısı tonlarda allık sürülmesi uygundur. Ancak allığı sadece elmacıkkemiğinin en üst noktasına uygulayın. Böylece hem çizgilerin içine allık dolmasına engel olursunuz, hem de yanaklardaki çöküntüyü kapatmışolursunuz.