Günümüzde sağlıksız beslenme, hava kirliliğini, sigara kullanımı gibi olumsuz faktörleri düşünürsek sağlıklı bir cilde sahip olmak neredeyse imkansız gibi. Cilt güzelliğiyle yıllara meydan okuyan insanlara baktığımız zaman da mutlaka cerrahi bir müdahale yapıldığına tanıklık ediyoruz. Herkesin estetik cerrahlara verecek yüklü miktarda parası ya da cerrahlara gidecek cesareti olmadığını düşünürsek ufak makyaj hileleriyle bu durumla baş etmek mümkün. Makyajınızda yapacağınız birkaç ufak hileli dokunuşla olduğunuzdan daha genç gözükmeniz hiç de zor değil.

Öncelikle nem cildinizin sağlıklı kalması için son derece önemlidir. Bunun için yeteri miktarda su içmeye ve cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmaya özen gösterin.

Cildinizdeki soluk ve mat görünümü mutlaka bronz renkli bir fondöten kullanmalısınız. Bu sizi daha canlı ve fresh gösterecektir.

Pudra kullanmak cildinizdeki çizgilerin aralarına girerek kırışıklıklarınızı ve cildinizdeki çizgileri daha fazla ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle toz pudra kullanmayı mutlaka bırakmalısınız.

İlerleyen yaşa ve de gülmeye bağlı olarak kaz ayakları dediğimiz göz çevresindeki kırışıklıklar zaman ilerledikçe daha çok belirginleşmeye başlar. Kullanacağınız açık renk fondöten yada kapatıcı ile göz çevrenize daha aydınlık bir görüntü vererek sizi canlı ve genç gösterecektir.

Allık seçiminde ise mutlaka pembe tonlara ağırlık vermelisiniz. Pembe renk yüzünüzü daha taze ve daha canlı gösterecektir. Allığınızı kullanırken elmacık kemiklerinizden başlayarak şakaklara doğru yayarak uygulamalısınız.

Göz kapakları yaşa ve yer çekimine bağlı olarak zamanla aşağıya doğru sarkarlar.Bu nedenle koyu renk far kullanmaktan kaçınmalı ve kaşlarınızı boyarken mutlaka alt kısmını açık renk kalemle boyamalısınız. Kaşınızı da boyarken yukarı kalkık şekil vererek boyamaya özen göstermelisiniz.

Yaşlandıkça bir miktar daha incelen dudaklarınız için ise açık renk rujlar ya da parlatıcılar imdadınıza yetişiyor. Mat ve kırmızı tonlardaki rujlar sizi daha yaşlı gösterecektir. Dudak çevrenizi açık renk bir kalemle belirginleştirdikten sonra kullanacağınız açık renk ruj taze ve canlı görünmenize yardımcı olacaktır.

Kirpiklerde son derece önemli sevgili bayanlar. Maskaranızı sürmeden önce mutlaka kirpik kıvırıcıyla kirpiklerinizi kıvırmalı ve maskaranızı ondan sonra uygulamalısınız. Böylece bakışlarınız daha canlı ve enerjik gözükecektir.