Beklenmeyen bir doğumerken gelen bebek

Gebe kadınların hemen hepsinin hastaneye gitmek için bol bol vakitleri olur. Ancak, doğum sancıları beklenmeyen bir zamanda ansızın başlayacak olursa ya da evde yapılân bir doğumda ebenin gelmesi gecikirse, aşağıda belirtilen noktalara dikkat edilmelidir:

Bebeğin doğmak üzere olduğunu hisseden bir kadın hemen iç çamaşırlarını çıkarıp yumuşak bir yere uzanarak ya da çömelerek bebeğin doğmasına olanak sağlamalıdır. Erkeğin doğumda yapılması gerekli yardımlar konusunda kaygılanmasına gerek yoktur, çünkü kadın bebeği hiç yardımsız kendi başına da kolayca iterek dünyaya getirebilir.

Bebek doğar doğmaz, ağzını ve burnunu dolduran sıvının boşalması için, birkaç dakika kafası vücuduna göre biraz daha aşağıda tutulmalıdır. Bu oldukça kolay doğumlardan sonra bebek çok geçmeden ağlamaya ve genzine dolan sıvıyı çıkarmak için öksürmeye başlar.

Göbek kordonunu bağlamak gerekir mi? Bu aslında gerekmez; çünkü plasenta annenin dokularından koparak ayrılır. Bebeğin plasentadaki kan damarları sağlam kalır ve bu yüzden kanama olmaz. Zaten göbek kordonundaki kan dolaşımı da çok geçmeden durur.

Yine de, eğer göbek kordonu bağlanacaksa, ipten daha geniş olan flasterler kullanılmalıdır. İp, yumuşak göbek kordonunu ke-

serek gereksiz bir kanamaya yol açabilir. Göbek kordonu yaklaşık 1,5 parmak aralıklarla üç yerinden sıkıca bağlanır. İlk bağlama noktası, bebekten yaklaşık 4 parmak uzakta olmalıdır.

Rahimden gelen plasenta da önce temiz bir kağıda sarılmalı ve bebekle birlikte kundaklan-malıdır. Plasentanın rahimden çıkmaması durumunda bir doktor çağrılarak aldırılması sağlanamazsa, cankurtaranla hastaneye gidilerek aldırılabilir.

Göbek kordonu kesilecekse, bebeğe yakın ikinci ve üçüncü bağlama noktalarının arasından kesilmelidir. Böylece bebeğe yapışık uçta iki bağlama noktası kalır. Kesik ucun kanamaması gereklidir. Eğer kanarsa, bir kere daha bağlanır; ya da kordonun ucu iki parmak arasında sıkılır.

Bebeğin üşümemesi sağlanmalıdır. Islak olduğu ve kolayca üşüyebileceği unutulmamalıdır. Cildi hemen kurutulmalı ve birkaç kat battaniyeyle iyice sarılmalıdır.

Bu zamana kadar doktor gelmemişse, hemen bir cankurtaran çağrılarak hastaneye gidilmelidir.

Sık görülmemekle birlikte, ansızın ortaya çıkabilecek birtakım beklenmeyen sorunlar konusunda önceden uyarılmış bulunmak yararlı olabilir. Böylece sağduyulu bir hareket tarzı sağlanır. Bu gibi sorunlardan birçoğu doğum ve kanamayla ilgilidir.