Beslenme. Emzirme mi, yoksa biberim mu?bebek beslenme

Bebek için anne sütüyle beslenmenin en iyi yol olduğu kabul edilmekledir. Ancak, bazı anneler için bu olanaksızken, bazıları da çeşitli nedenlerle bebeklerim emzirmek istemezler.

Bazen de biberonu yeğleyen anneler bebek doğduktan sonra emzirmeyi denerler. Öte yandan, emzirmeden yana olanlar da, emzirmenin her zaman mümkün olamayacağını anlarlar.

Genellikle, emzirmenin düzene girmesi üç hafta kadar sürer. Bebek ilk birkaç gün, göğüsten sütten önce gelen ve kolostrom (ağız) adı verilen sarı sıvıyı emer. İkinci ve beşinci günler arasında göğüslerde yavaş yavaş süt üretimi başlar; böylece bebeğe su, glikozlu içecekler ya da inek sütü verilse bile, anne sütünün gecikmesi halinde, bebek biraz ağırlık kaybeder. Anne, başlangıçta başarısız olsa bile, emzirmeyi denemekten vazgeçmemeli, ancak son çare olarak biberona başvurmalıdır. Birkaç gün süreyle bile olsa, emzirmek yararlıdır. Ayrıca, özellikle prematüre bir bebeğin süt emmeye başlamasını beklerken, el ya da emici özel bir araçla anne sütünü uzun süre salgılanmasının sağlanması olanağı da vardır.

Bazı kadınların ise bebeklerini emzirmeleri olanaksızdır; çünkü göğüslerinde yeterli miktarda süt üretilemez. Bunun yanı sıra, göğüs uçları özel hazırlık işlemlerine rağmen emzirmeye uygun olmayabilir, ya da bebek göğüs ucunu yeterince güçlü ememez. Sağlıklı olmayan ya da prematüre bebeklere de anne sütünü emmek güç gelir. Bu durumda da, çözümyolu bebeği biberonla beslemektir.

Bebcği ne zaman beslemelidir?

Bebeği beslemenin bir yolu, bebek uyanıp ağlayarak acıktığını belli ettiği zaman beslemektir. Bebek, acıktığı için iyi besin alır. (oysa, ağlamasına aldırış edilmezse, rahatı kaçaı ve hava yutabilir. Bir süre ağladıktan

sonra kucağa alınan bebek keyifsizdir ve büyük bir olasılıkla iyi besin almaz. Onu yeniden uyutmak da güçleşir. Dolayısıyla, bebeğin kendisinin belirlediği beslenme zamanlarına uymak çoğunlukla bebeği üç ya da dört saatte bir olarak düzenlenen bir beslenme programına uydurmaya çalışmaktan çok daha iyi sonuç verir.

. Her bebeğin kendine özgü bir beslenme alışkanlığı gelişir ve özellikle ilk birkaç hafta içinde bütün bebekler düzensiz bir beslenme eğilimi gösterirler. İlk emzirme doğumdan bir saat sonra ve ilk biberon beslenmesi de ancak birkaç saat sonra yapılabilir, İlk birkaç gün içinde emzirme gittikçe sıklaşarak beşinci gün, günde dokuz, on ya da on bir öğüne varır ve sonra yine seyrekleşmeye başlar. Bazı bebekler çok kısa aralarla azar azar beslendikten sonra uzunca bir süre uyurlar.