Cumartesi, Ocak 28, 2023
Sağlık

Kadınlarda Saç Dökülmesi

207views

Saç dökülmesinde etken olan şeylerin başında ruhsal sorunlar gelir. Kansızlık ve demir eksikliği de saçların dökülmesine yol açar.

Saçların gür, parlak ve kırıksız ol­ması sağlığımızın bir göstergesi­dir. Saç dökülmesi de saça bağlı bir sağlık sinyali olarak değerlen­direbilir. 

Saç Dökülmesi: Hemen hemen her insanın saçı bir miktar dökü­lür. Dökülen 100 tel kadar saçsa, paniğe kapılmanız için hiçbir sebep yoktur. Fa­kat saçınız çok miktarda ve tutamlar halinde dökülüyorsa veya başınızda açılan yerler varsa, ciddi bir hormonal bozuklukla karşı karşıyası- nız demektir.

Kansızlık, demir eksikliği, devamlı stres ve ruh­sal sorunlar da saçın birden bire dökülmeye başlamasına neden olur.

Beslenme bozuklukları: Günde 3 öğün pro­tein içeren yemek yemek gerekir.

Aybaşı problemleri: Doktorla görüşmek ge­rekir.

Hamilelik: Saç dökülmesi normaldir. Tekrar çıkarlar.

Doğum kontrol hapları: Bırakmak da dökül­meye yol açabilir

Stres: Yoga ya da meditasyonla rahatlamayı deneyin ve B vitamini alın.

Saç dökülmesi-Kalp krizi bağlantısı Yapılan araştırmalar, akut miyokard enfarktüstü hastalarda karakteristik saç dökülmesi, yağlı

cilt, göğüs ve kulak kepçesinin kıllanması gibi belirtiler görülmüştür. Bu gibi kimselerde aile­de kalıtımsal saç dökülmesi ve kalp hastalıkları gibi özelliklerin bulunduğunu gösteriyor.

Saçlar, yıkamada kullanılan şampuan veya sa­bun türlerindeki kimyasal maddelere bağlı ola­rak da dökülürlerse de saç dökülmesinde esas # neden genellikle sağlıkla ilgili problemlere dayanır.

saç dökülmesi
saç dökülmesi

Saç Dökülmesini

Önleyici Çareler

Güneş: Saç dökülmesinin   pek çok sebebi vardır. Gen­ler, hormonlar, metabolizma bozukluğu gibi.

Güneşin kızıl ışınları, metabolizma bozuklu­ğundan kaynaklanan saç dökülmesinde kan do­laşımını harekete geçirmek suretiyle etki eder.

Su: 1 dakika ılık, 1 dakika soğuk uygulanan değişken duşlar, hem metabolizmayı harekete geçirir, hem de kafa derisinin kendi kendini te­mizleme işlemini destekler. Böylece saç dökül­mesi azalabilir.

Bitki: Saça özel olarak sürülen, kayın ağacı yapraklarından elde edilmiş losyonlar kaşıntı­yı hafifletir. Isırgan otunun özünü içeren şampuanlar ise kan dolaşımını sağlayarak, sa­çın az dökülmesini sağlar.

 

Leave a Response