Saç dökülmesinde etken olan şeylerin başında ruhsal sorunlar gelir. Kansızlık ve demir eksikliği de saçların dökülmesine yol açar.

Saçların gür, parlak ve kırıksız ol­ması sağlığımızın bir göstergesi­dir. Saç dökülmesi de saça bağlı bir sağlık sinyali olarak değerlen­direbilir. 

Saç Dökülmesi: Hemen hemen her insanın saçı bir miktar dökü­lür. Dökülen 100 tel kadar saçsa, paniğe kapılmanız için hiçbir sebep yoktur. Fa­kat saçınız çok miktarda ve tutamlar halinde dökülüyorsa veya başınızda açılan yerler varsa, ciddi bir hormonal bozuklukla karşı karşıyası- nız demektir.

Kansızlık, demir eksikliği, devamlı stres ve ruh­sal sorunlar da saçın birden bire dökülmeye başlamasına neden olur.

Beslenme bozuklukları: Günde 3 öğün pro­tein içeren yemek yemek gerekir.

Aybaşı problemleri: Doktorla görüşmek ge­rekir.

Hamilelik: Saç dökülmesi normaldir. Tekrar çıkarlar.

Doğum kontrol hapları: Bırakmak da dökül­meye yol açabilir

Stres: Yoga ya da meditasyonla rahatlamayı deneyin ve B vitamini alın.

Saç dökülmesi-Kalp krizi bağlantısı Yapılan araştırmalar, akut miyokard enfarktüstü hastalarda karakteristik saç dökülmesi, yağlı

cilt, göğüs ve kulak kepçesinin kıllanması gibi belirtiler görülmüştür. Bu gibi kimselerde aile­de kalıtımsal saç dökülmesi ve kalp hastalıkları gibi özelliklerin bulunduğunu gösteriyor.

Saçlar, yıkamada kullanılan şampuan veya sa­bun türlerindeki kimyasal maddelere bağlı ola­rak da dökülürlerse de saç dökülmesinde esas # neden genellikle sağlıkla ilgili problemlere dayanır.

saç dökülmesi
saç dökülmesi

Saç Dökülmesini

Önleyici Çareler

Güneş: Saç dökülmesinin   pek çok sebebi vardır. Gen­ler, hormonlar, metabolizma bozukluğu gibi.

Güneşin kızıl ışınları, metabolizma bozuklu­ğundan kaynaklanan saç dökülmesinde kan do­laşımını harekete geçirmek suretiyle etki eder.

Su: 1 dakika ılık, 1 dakika soğuk uygulanan değişken duşlar, hem metabolizmayı harekete geçirir, hem de kafa derisinin kendi kendini te­mizleme işlemini destekler. Böylece saç dökül­mesi azalabilir.

Bitki: Saça özel olarak sürülen, kayın ağacı yapraklarından elde edilmiş losyonlar kaşıntı­yı hafifletir. Isırgan otunun özünü içeren şampuanlar ise kan dolaşımını sağlayarak, sa­çın az dökülmesini sağlar.