PUDRA

Pudra
Pamuk gibi yumuşacık, uçucu, duru ve mat bir dokunuş
Cilde fondöten sürdükten sonra üzerine biraz da pudra sürülür. Pudra fondötenin kapatıcı özelliğini artırır ve fonu güzelleştirir. Cilde mat bir görünüm verir, cilalanmış gibi parlamasını önler ve makyajı çok güzel bir şekilde tutar. Cilt parlarnadığı zaman, kırışıklıklar ve diğer pürüzler göze batmaz.
Pudralar preslenmiş veya toz olarak satışa sunulur. Preslenmiş pudraların kullanımı çok kolay olduğu için genellikle tercih edilir. Toz pudralar, cildi daha açık renk v e nispeten parlak gösterir. Bir de toz pudra zerrelerinin uçuşup göze kaçma olasılığı data’ fazladır. Bu da tüm hazırlığı ziyan edip can sıkıcı olabilir.
Hangi cinsi olursa olsun, puuJra rengi fondöten rengiyle uyumlu’ olunca çok güzel görünür. Pudra’lar yağlı ve sivilceli ciltleri daha mat’ ve duru gösterir. Çok kuru ciltleriyse daha fazla kurutabilir. Bu nedenle kuru ciltlerde pek tercih edilmez.
Küçük ayrıntılar
Küçük ama etkili bir ayrıntı olarak, pudranın fazlalıklarını pamukla hafifçe almanızı tavsiye ederim. Yüzünüzde kıllar varsa pudra kullanmayın. Bir de kaşlarınızda, kirpiklerinizde veya saçlarınızda pudra artıkları kalmamasına dikkat edin. Gözünüzden kaçabilecek bu küçük ayrıntılar insanı mahcup eder.

Göz makyajı

Derin ve anlamlı bakışlar…

Fondöten ve pudralar makyaja duru bir fon hazırlar. Bu zemin tek başına yüzün ifadesini geliştirmez. Hatta başka bir makyaj yapılmadan önce yüzü biraz anlamsızlaştırır. Asıl değişim göz makyajıyla başlar. Bu nedenle birçok kadın, gündelik yaşamda uzun uzadıya makyaj yapmaya fırsat bulamasa bile, hafif bir göz makyajından vazgeçemez.

Göz makyajı yüze ve bakışlara anlam vermek için yapılır. Ustalıkla yapılan bir göz makyajı, doğal göz rengini vurgular, bakışları parlak gösterir ve derinleştirir.

Herhangi bir katalogda veya dergide gördüğünüz makyajı aynısıyla kendinize uygulayamazsınız. Göz biçimi, gözkapaklarımn şekli, yüzdeki çizgilerin durumu, ten renginiz, göz renginiz ve giysileriniz makyajınızı tamamen size özel ve bazen o güne özel hale getirir.

Göz makyajında da renk seçimi önemlidir. Bunun için klasik kural, doğal göz rengine, ten rengine ve giysiye uygun olanı seçmektir.

PUDRA

Buna rağmen günümüzde katı kurallara riayet edilmez, iddiasız bir makyaj için göz rengine uygun renkler seçilebilir. Ama kontrast renkler de bilinçli kullanıldığında, çok modern ve çarpıcı ifadeler yaratabilir. Bunun için biraz düş gücü ve biraz da bu makyajları taşıyabilmek gerekir.