FONDETEN

Önce fondöten

Fondöten üzerine makvaj vapıldığı zaman, kullanılan tüm renkler, çizgiler ve gölgeler üçüncü bir boyut ve anlam kazanır.

Fondöten makyaj için her açıdan uygun bir zemin hazırlar. Yüzün renk ve yapı kusurlarını örter, yumuşak ve pürüzsüz bir fon oluşturur. Ayrıca makyajı tutar, netleştirir ve bozulmadan korunmasını sağlar.

Cildin kuru, yağlı veya hassas oluşuna göre farklı fondötenler kullanılır. Makyajın umulan sonucu vermesi için, cildin hem yapısına hem de rengine uygun bir fondöten seçilmesi gerekir. Bu da pek kolay bir iş sayılmaz. İnsan bazen yanlış ürünler alıp ziyan etmek zorunda kalır.

Fondöten seçerken

Cilt rengi

Fondöten seçmek için, öncelikle cildinizin rengini tam olarak bilmeniz gerekir. Cilt rengini belirlemek için en uygun ışık, gün ışığıdır.

Kozmetik merkezlerini ışıl ışıl aydınlatan floresan lambalar, cildi olduğundan daha soluk gösterebilir.

Cilt rengini tarif etmek için belirli terimler kullanılır. Fondöten renkleri esas olarak bu klasik renk sınıflamasına göre seçilir:
■ Porselen (soluk ve açık renk)

■ Pembe (pembe – kırmızı)

■ Buğday (sarı veya altın rengi, hiç kırmızı tonu yoktur)

■ Zeytin (yeşilimsi-küllü renk)

Fondöten rengi

Cildinizin rengini sevseniz de sevmeseniz de onu değiştiremezsiniz. En iyisi kabullenin veya sevin. Çünkü bu rengi fondötenle zorladığınızda pek tutarlı sonuçlar yaratamazsınız.
Fondöten seçerken, renkleri el bileğinin iç yüzünde deneyebilirsiniz. Çünkü yüze en yakın renk bu bölgede bulunur. Örnekleri bileğinizin içinde denerken, dükkândan dışarı çıkıp, bir kere de gün ışığında bakmanız yararlı olur.
Cilt rengi yaz aylarında daha yanık, kış aylarında daha soluktur. Veya kayağa gidildiğinde insanın yüzü adamakıllı bronzlaşır. Güzel bir makyaj için bunların dikkate alınması gerekir. Ten yanık olduğu zaman daha koyu, beyazken daha açık renkli fondötenler kullanılır.
Gerçi yüzün her noktası aynı renkte değildir. Örneğin burun ve yanaklar diğer bölgelere göre daha kırmızıdır. Fondötenle zemin örtüldükten sonra, nasıl olsa yüze yeni gölgeler yapılacağı için, doğal farklar yeniden yaratılır.

Bazı kadınlar doğal cilt renklerinden daha açık tonlarda fondöten kullanmayı tercih ederler. Bu farkın toleransı ancak bir ton açığıdır. Kendi cilt renginizden çok daha açık renkli bir fondöten kullanırsanız, yüz ve vücut arasındaki renk farkı çok belirgin olur. Dekolteniz, kollarınız daha esmer kalırken, yüzünüz bir maske gibi bembeyaz ve yapay görünür.Kimi kadınlar solgun ciltlerini daha canlı göstermek için pembe ve bronz tonları tercih ederler. Seçilen renkler doğal cilt renginden fazla koyu değilse, ayrıca bu iddialı sayılacak renkler, giysilerle ve makyajla tamamlanabiliyorsa kullanılabilir.

Renk seçimi

Cilt yapışma göre
CİLT RENGİ FONDÖTEN
Beyaz ten: sarışın veya kızıl saç Açık, naturel, sedef, fildişi, açık bej, şeftali ve krem rengi
Buğday ten: kumral veya açık kahverengi saç Mat bej, doğal bej, badem, altın veya bal rengi
Esmer ten: koyu kahve veya siyah saç Koyu bej, zeytin, sarımsı kahve, bronz, tropik renk
Koyu esmer: siyah saç Kızıl kahve, portakal, kehribar

Cildin yağlı, kuru veya hassas olması kullanılacak makyaj ürünlerini çok etkiler. Cilt tiplerine göre değişik yapıda fondötenler önerilir. Fondötenler yağ bazlı, su bazlı, yağsız, susuz veya pudra bazlı olabilir.

Yağ bazlı fondötenler

■ Kuru ciltler bu tip fondötenleri çekinmeden kullanabilirler.

Bu tip fondötenlerde renk pigmentleri yağ içinde bulunur. Ürünün ana maddesini oluşturan yağlar farklı olabilir. Örneğin mineral yağları, bitkisel yağlar veya lanolin kullanılabilir. Yağ bazlı fondötenlerin kıvamı kalın ve adı üzerinde, yağlıdır. Bunlar genelde krem formunda imal edilir.

Bu tip fondötenler yüze sürülünce, içinde bulunan az miktardaki su hemen buharlaşır. Böylece renkli pigmentler cildin üzerinde kalır. Yağ bazlı fondötenler son derece dayanıklıdır. Uzun süre silinmeden ve rengi bozulmadan cildinizde kalır. Yağ bazlı olduğu için kuru ciltler bu tip fondötenleri çekinmeden kullanabilirler. Öte yandan günlük kullanımda birçok bayan bu ürünleri ağır bulur.

Su bazlı fondötenler

■ Kuru ve normal ciltler için.

Ürünün içindeki su oranı fazla, yağ miktarı azdır. Renk pigmentleri yağın içindedir. Kuru ve normal ciltlerde rahatlıkla kullanılır, içindeki yağ çok az da olsa, bu tip fondötenler akneli ve yağlı ciltler için uygun değildir.

Su bazlı fondötenlerin sürülüşü, yağ bazlı olanlara göre daha kolaydır. Kalıcılık süresi de nispeten uzundur. Cildi parlak gösteren bu ürünler sıvı formda satılır.

FONDETEN

Pudra bazlı fondötenler

■ Normal ve hafif yağlı ciltler için.

Pudra bazlı fondötenler sıkıştırılmış pudradan yapılır. Cildi biraz daha mat bir şekilde kapatır. Ürün sürülürken krem izlenimi verir. Ancak daha sonra kuruyarak pudraya dönüşür. Bu tür fondötenler, normal, karma ve az yağlı ciltlerde kullanılabilir.