kıl

kıl ‘ı anlamak…

Kadm-erkek tüm insanlarda kıl sayısı aynıdır

insan sabit bir sayıda kıl folikülüyle (kıl kökü) dünyaya gelir. Bu sayı ortalama beş milyondur. Bunların bir milyonu saçlı deride, dört milyonu vücutta bulunur. Kıl sayısı kadın ve erkeklerde aşağı yukarı eşittir. Yaş ilerledikçe folikül sayısı azalır. Kıl foliküllerinin sıklığı bölgeden bölgeye değişir. Yüzde cm2 başına 800 folikül varken, bedenimizde cm2 başına 50 folikül civarındadır. Avuç içi ve ayak tabanlarında kıl folikülü bulunmaz.

Kişinin fazla tüylü görünüp görünmediğini bu foliküllerin aktifliği belirler. Sanılanın aksine, kıl sayısı belirlemez, insanoğlu inaktif olmak üzere büyük bir tüy potansiyeline sahiptir. Bütün tüylerimiz aynı anda ve “terminal tüy” olarak çıksaydı, kadm-erkek fark etmeden, hepimiz maymunlar gibi kürklü olurduk!

Başımızın derdi “terminal tüyler

Görünen tüyler klasik olarak 3 türdür:

Düve (ayva tüyü): ince, kısa az pigmentle yani soluk renkte ve 1-2 mm uzunluğundadır.

İntermedier : Pigmentli yani rengi belirgindir. Ayva tüylerinden daha uzun (3-5 mm) olurlar.

Terminal : Uzun, kalın, bol pigmentlidir. Yani koyu renklidir. Folikülleri 4-5

mm kadar derinliğe ulaşır. Saçlar, bikini bölgesi, sakal ve koltukaltı tüyleri terminal tüylerdir.

Ayva tüyleri hormonal nedenlerle veya mekanik bir uyarıyla uzayabilir, kalınlaşabilir ve pigmentlenebilir. Yani intermedier veya terminal tüylere dönüşebilir.

kıl

Bu bilgilerin pratik yararı

Epilasyon yapacak estetisyen gibi, yaptıracak hasta için de bu bilgiler çok önemlidir. Örneğin kalıcı epilasyon uygulaması için seçilecek iğne kalınlığının, kıl kalınlığıyla aynı olması gerekir. Kalın iğneyle ince bir tüye elektrikli epilasyon uygulamak, ciltte kalıcı izlere davetiye çıkarmak demektir. Aynı şekilde ışıklı epilasyonda da (lazer ve foto) bulbusu derinde olan tüyle ile bulbusu yüzeyde olan tüylere aynı şiddetle ışık vermek gereksizdir. Epilasyon teknikleri, kılın özelliğine tam tamına uygun oranda uygulanmalıdır.

Başarılı bir epilasyon için tüyün kalınlığını teşhis etmek, iğneyi veya ışık şiddetini buna göre seçmek çok önemlidir, ama yeterli değildir. Örneğin ışıklı epilasyon tekniklerinde cildin kalınlığı, nemi, kılın rengi gibi başka özellikler de incelenir.

Kıl nedir., neden çıkar, nasıl uzar. ne zaman uzar? Bazen de uzamaz…