Tüyler canlıdır

Tüyler çeşitli dönemlerde aktif (anajen), ara devre (katajen) veya dinlenme (telojen) durumlarından birinde bulunurlar. Yani bir dönem aktif olup sonra dinlenirler.

İğneli veya ışıklı kalıcı epilasyon ancak anajen dönemdeki kıllarda etkili olur. Katajen ve telojen dönemlerinde kılların bulbusları yok olmaz. Bu nedenle seans aralıklarının çok iyi ayarlanması gerekir.

Genel olarak, yüzdeki tüylerin yüzde 75’i aktif (anajen) dönemde, yüzde 25’i dinlenme (telojen) dönemindedir. Bundan da anlaşılacağı gibi, yüz tüylerinin epilasyonu için daha geniş bir zaman seçeneği bulunur. Vücut tüylerindeyse durum tersidir; yüzde 25 anajen, yüzde 75 telojen dönemde olurlar.

Teorik bilgi yetmez

Anajen dönem bölgeden bölgeye değiştiği gibi, kişiden kişiye de değişir. Bu nedenle epilasyon seans aralıklarının kişiye özel ayarlanması gerekir. Aksi taktirde yapılacak işlemler zaman kaybından ve müşterinin oyalanmasından başka bir sonuç vermez. Özetle, kişiden kişiye, değişik fizyolojik koşullara, iklimlere, hormonlara, kullanılan ilaçlara, mevsim, yaş ve genetik özelliklere bağlı olarak, tüylerin durumu değişiklik gösterir. Ve tabiî epilasyonun koşulları da…

Tüylerin üç siklusuna ait takvim teorik olarak bellidir. Bu takvim tayin edici olmakla birlikte, herkese tam olarak uygulanması mümkün değildir. Özellikle bıyık, sakal, göğüs bölgeleri, kişilere göre büyük farklılıklar gösterir.

Bu sikluslar genel olarak, üstçenedeki ayva tüylerinde 6 ay, kolun ön bölümündeki intermedier tüyler için 12 ay, bikini bölgesindeki terminal tüyler için 18 ay, bacaktaki terminal tüylerde 24 ay sürer. Bu bilginin epilasyon uygulamasında nasıl kullanıldığı bir sonraki bölümde anlatılacaktır.

Kalıcı epilasyon için zamanın belirlenmesi

Ne yazık ki epilasyon uygulayan hiçbir uzmanın elinde, tüylerin hangi dönemde olduğunu gösteren, sihirli değnek yoktur. Bu nedenle iğneli veya ışıklı epilasyon, görünen tüylerin hepsine uygulanır. Bu kılların aktif (anagen) dönemde olanları epilasyondan tam olarak etkilenirler ve bir daha çıkmazlar. Seans sırasında aktif dönemde olmayan tüyler, bir süre sonra yeniden aktif döneme geçip uzarlar. Çünkü kılın dinlenme (telojen) döneminde iğne ucu kıl köküne ulaşmaz. Bu durumda tüyler dökülür ancak aktif döneme girince yeniden uzar.

Deneyimli bir estetisyen planını yapar ve müşterisine gerekli bilgiyi verir. Epilasyon dönemini, seans sayısını ve seans aralıklarını, kıl tiplerine ve kişiye göre tahlil edilen siklus süreleri belirler.

 

Epilasyon seans sayısı ve seans aralıkları tablosu

tüy

Epilasyon programları için referans tablosu

Not: Bu tablo yaklaşık değerler göstermektedir. Özellikle bıyık, sakal ve göğüs bölgeleri kişilere göre farklılık gösterir.

tüy 2

Hangi kalıcı epilasyon yöntemi kullanılırsa kullanılsın, seans aralıkları bu bilgilere göre programlanmalıdır. Çünkü tüyler sadece anajen dönemde görülebilir ve yok edilecek durumda olur. Diğer safhalarda bulunan tüyler epilasyondan etkilenmez.