Son zamanların en gözde trendleri arasında yer alan kalem etekler hemen hemen her vücut tipine uygun olmasıyla da bayanların en büyük gözdesi olmayı başardı. Hem yaz hemde kışlık kumaşlarda başarıyla uygulanan etekler özellikle iş hayatlarında bayanlar tarafından fazlasıyla tercih edilmektedir.

Özellikle siyah renk ile hayatımıza giren kalem etek modelleri artık her renkten ve desenden modelle de karşımıza çıkmaktadır. Yüksel bel olması dolayısıyla kısa boylu hanımlar yada bacak boyu kısa olan bayanlar  için büyük bir avantaj olmaktadır. Altına bootie bot yada çizmeyle pek de uygun olmayan kalem eteklerin altına en uygun olanı tabiki stiletto ayakkabılar. Böylece eteğinizin hem yüksel bel olması hem de ayakkabınızın topuklu olması dolayısıyla olduğunuzdan çok daha uzun gözükeceksiniz.

Kalem etek modellerinde derilerinde kullanıldığı gözlerden kaçmıyor. Kimi modellerde ön kısmında fermuarların kullanıldığını ya da kemer kısmında fiyonk gibi detayların kullanılarak eteğe hareket katıldığını görüyoruz. Yırtmaçların da kullanıldığı modellerde bayanlar fazlasıyla uzun, zarif ve göz alıcı gözükerek beylerin dikkatini çekmeyi başarıyor.