Gözlük camlan renklerin yüzde 50’sini yok ederler. Bu nedenle gözlüklü hanımlar göz makyajı için biraz daha parlak renkleri seçebilirler.

Bilinçli bir makyaj yapılırsa, gözler camların arkasından da gayet çekici görünebilir.

Miyop gözlükler

Miyop camlar gözleri olduğundan daha küçük gösterirler. Bu göz yanılsamasını gidermek için, açık ve kuvvetli renkte farlar seçilir. Far sürülürken kaşlara kadar yayılır ve şakaklara doğru uzatılır.

Göz kalemi veya eye liner, kirpiklerin dış kenarına çekilir ve kirpikler kuvvetli bir şekilde rimellenir. Böylece gözler, miyop gözlüklerin arkasından bile iri ve etkileyici görünür.

Hipermetrop gözlükler

Hipermetrop camlar gözleri olduğundan büyük gösterir. Bu nedenle, gözleri irileştiren makyajlardan kaçınılır.

Hipermetrop gözlük kullanıyorsanız, kirpiklerinizi bolca rimelleyin ama göz kalemi veya eye liner kullanmayın. Far sürecekseniz, silik renkleri tercih edin. Böylece camların arkasından kocaman görünebilen gözlerin daha makul bakmasını sağlarsınız.

Kontakt lensler

Kontakt lens kullananların biraz dikkatli olması gerekir. Lensle birlikte toz şeklindeki farları kullanmak tehlikelidir. Zerrecikler lensin altına kaçıp rahatsız edebilir. Silikonlanmış kompakt pudra şeklindeki farların sürülüşü daha emniyetlidir.

Kullanacağınız rimellerin suya dayanıklı (vvaterproof) olması ve rimelin lens takılmadan sürülmesi gerekir. Lensler çıkarılmadan makyaj temizlenmez.

Kaşlar
Yüz simetrisi ve dengesi kaşlarla kurulur

Kaşlar yüzün karakteristik görünümünde çok önemli bir rol oynar, iyi şekillendirilmiş kaşlar yüzünüzün dengesini kurar. Kaşların doğal biçimleri her zaman mükemmel olmayabilir. Bu nedenle çoğu zaman cımbız ve biraz da boyayla düzeltilmeleri gerekir.

İdeal kaşlar için basit bir test

Bir cetvel veya bir kaş kaleminin yardımıyla, ideal kaş şeklinizi bulabilirsiniz. Kusurlarınız varsa, aşağıdaki orantılara göre düzeltebilirsiniz.

■ Cetveli ağız kenarının üzerine koyun ve bu hattı burun kanadının hizasından gözlerin iç açısına doğru uzatın.

■ Cetvelin kaşa teğet değdiği nokta, kaşın başlaması gereken noktadır.

■ Kaşın çizdiği kavisin en yüksek noktasının, yaklaşık olarak gözbebeğinin dış kenarıyla aynı hizada olması gerekir.

■ Bu defa cetveli burun kanadının yanına koyun ve gözün dış kenarına doğru uzatın.

■ Kaşın bittiği uç, bu çapraz çizginin uzantısına denk düşmelidir.

■ Ayrıca kaş ucunun, başlangıç noktasından biraz daha aşağıda olması gerekir.

■ iki kaş arasındaki mesafe, gözün uzunluğuyla eşit olmalıdır. Bu mesafenin az veya çok olması ifadeyi bozar.

Kaşların cımbızla alınması

Kaşları alırken ucu kıvrık bir cımbız kullanmaya özen gösterin. Böylece kılları tutmak daha kolay olur. Kıllar birer birer ve çıkış yönüne doğru çekilmelidir. Eğer cildiniz hassas ise, kaşlarınızı almadan önce ve aldıktan sonra, üzerinde kısa süre buz gezdirmeyi deneyin. Böylece hem daha az acı duyarsınız hem de kızarıklığı önlemiş olursunuz.

Kaşlarınızı alırken çok dikkatli olun ve elinizden geldiği kadar az alın. Kaşlar yeniden çıkmayabilir. Ayrıca günümüzde biraz kalın ve doğal kaşlar daha fazla beğenilmektedir.

kaş teknikleri

Kaş makyajı

Kaşlarınız seyrekse veya şekli düzensiz ve dengesizse, kusurları göz kalemiyle kamufle edebilirsiniz. Ancak bu işi çok itinayla yapmalısınız. Kaşlara kesintisiz bir çizgi çekmekten sakınmalı, sanki kıl varmış gibi çok küçük ve yan çizgilerle boyamalısınız.

Açık renk kaşlar kahverengi veya gri kalemle belirlenmelidir. Hatta altın kahve tonları da açık renk kaşlar için çok uygundur. Daha koyu renkteki kaşları da uygun koyulukta kalemlerle boyayabilirsiniz.