Göz Makyajı

Far hakkında

Farlar göze biçim, derinlik verirler ve gözleri daha iri gösterirler. Bu ürünler değişik formlarda satışa sunulur. En kullanışlı olanları kompakt pudra şeklindeki farlardır.

Far sürerken

Gözkapaklarına far sürmek için küçük ince fırçalar veya sünger bir aplikatör kullanılması gerekir. İnce bir far tabakası, gözkapağının ortasından başlayarak dışa doğru sürülür. Burunla gözün birleştiği yere far sürülmez. Bunun tek istisnası, gözlerin birbirine çok yakın olmasıdır.

Farın rengi gözleri ezmemeli, tam tersine ortaya çıkarmalıdır. Bu nedenle açık renk gözlere koyu renkler, koyu renk gözlere ise açık renk far sürmek gerekir. Çukur gözler için açık ve parlak renkli farlar, öne doğru çıkık gözler içinse daha koyu ve dumanlı tonlar kullanılmalıdır.

Alt kirpik diplerine far sürülmesi çok özel bir etki yaratır. Gözlere derinlik kazandırır.

“Highlighter gözkapağı parlatıcısı

“High-lighter”lar çok sevilir. Bunlar kaşların hemen alt kısmına sürülen, açık ve parlak renkte ürünlerdir. Çok ince uygulandığında, gözlerin daha büyük ve canlı görünmesini sağlar. Çarpıcı bir gece makyajında keyifle high-lighter sürülebilir.

“Eve I i ner veya göz kalemi

Gözleri vurgulamanın en etkili yolu, kirpik diplerine kalem veya likit ürünlerle bir çizgi çekilmesidir. Bu özellikle Onasya toplumlarında görülen “sürme” geleneğinin bir devamıdır. Eski sürmeler veya modern eye linerlar gözleri daha büyük, kirpikleri daha sık gösterirler. Ustaca sürüldüğünde, göz etrafındaki ufak kusurları kamufle ederler.

Eye lincrlaraı sürülüşü Düzgün bir göz çizgisi çekmek, sükûnet ve el alışkanlığı gerektirir. Yeterince el alışkanlığınız yoksa, dirseğinizi bir yere dayayıp destek alabilirsiniz. Elinizin titremeyeceğine emin olduktan sonra;

■ Önce gözkapağının ortasından başlayarak dışa doğru,

■ Sonra da iç kısımdan ortaya doğru boyayıp çerçeveyi tamamlayabilirsiniz.

Eye liııer rengi Koyu renkli gözlerde siyah veya kahverengi, açık renk gözlerde gri renkler çok iyi görünür. Gece makyajlarının daha belirgin olması istendiği için, siyah eye liner tercih edilir.

Rimel

Gözün etrafında doğal bir çerçeve oluşturan kirpikler rimelle daha sık, daha koyu ve daha uzun görünürler. Aynı zamanda gözleri belirginleştirip daha büyük görünmesini sağlarlar. Kirpiklerin sık ve uzun olması gözleri çok güzelleştirir.

Rimel sürülüşü

Rimel sürerken belirli bir sıra izlemek gerekir:

■ Üst kirpikler önce üstten, sonra alttan boyanır.

■ Rimel, üst kirpiklerin diplerinden başlayarak uç kısımlara doğru sürülür.

■ Alt kirpiklere de aynı şekilde tatbik edilir.

■ Bu işlem iki üç kez tekrar edilir.

■ işlemler arasında kısa sürelerle boyanın kuruması beklenir.

■ Düz kirpiklere biraz hareket vermek için rimelin kuruması beklenir ve sonra özel bir aletle hafifçe yukarı doğru kıvrılır.

■ Son olarak da birbirine yapışan kirpikler küçük bir kirpik tarağıyla düzeltilir.

Rimel rengi

Siyah saçlılarda siyah rimel, açık renk saçları olanlardaysa gri veya kahverengi rimel kullanılır. Kirpik rengi saçlardan

biraz daha koyu olduğunda güzel görünür.
Özel gece makyajlarında yeşil veya mavi rimeller sürülebilir. Bunlar suni ışık altında daha etkileyici olur.

Göz Makyajı

Rimelin temizlenmesi

Gece yatarken, rimelinizi göz makyajı ve kirpikler için imal edilen özel krem veya losyonlarla iyice temizleyin. Bunu ihmal ederseniz, kirpikleriniz dökülebilir veya yastığa değdiğinde kırılabilir.