Hamilelik bir bayanın hayatındaki en önemli ve özel zamandır. Bir hayat dünya getirmeye çalışan anne vücudundaki değişimlere ise son derece yabancıdır. Her zaman fit ve bakımlı olan bir annenin vücudunda gebelik sırasında pek çok değişiklik meydana gelmektedir. Kilo alımının dışında hormonal etkilere bağlı olarak ciltte, tırnaklarda, dişlerde ve saçlarda çok belirgin değişikler söz konusudur.

Bu değişikliklerin en göze çarpanı ise elbetteki en önemli  giyisimiz olan ciltte meydana gelmektedir. Ciltte kuruluk, lekelenme, cilt renginde belirgin koyulaşma, karın ve meme bölgesinde oluşan çatlaklar ve sivilceler gibi değişiklikler en bilindik olanlarıdır. Peki hamileliğin bu etkilerinden en az etkilenmek mümkün mü? Uzmanlar hamilelikte kişisel bakımınıza göstereceğiniz özenle bu etkileri minimuma indireceğinizi söylüyorlar. İşte uzmanların tavsiyeleri;

Hamilelik döneminde her gün banyo yapmaya mutlaka özen gösterin. Normalden daha fazla çalışan ter bezleri sizi her gün banyo yapmaya zaten zorlayacaktır. Banyo suyu sıcaklığının 37-38 derece olmasına dikkat edin. Banyo süresinin 15 dakikanın üzerine çıkarmamaya çalışın. Banyo sırasında sabunlar cildinizi daha da kurutacağı için sabun kullanmamaya çalışın.

Hamilelikte göğüs bakımı da son derece önemli. Göğüslerdeki çatlakları engellemek için her duştan sonra nemlendirici krem yada saf zeytinyağı ile göğüslerinizi nemlendirebilirsiniz.

Gebelikte karın çizgisinin de yerleşmesi en sık görülen değişikliklerden . Bunu engellemek içinde badem yağı mucizesinden yararlanabilirsiniz.

Vajinanın doğal florasında ve pH değerinde meydana gelen değişikliklerden dolayı vajinal akıntıların daha da çoğaldığı bir dönemdir gebelik. Eğer bu akıntılar fazla yoğun ve kötü kokulu ise doktora görünmenizde fayda var. Eğer böyle bir durum yoksa günlük ped kullanarak, iç çamaşırınızı mutlaka ütüleyerek, vajina bölgesinde neme neden olacak dar pantolonlar, sentetik iç çamaşırları giymeyerek bu sorunu çözebilirsiniz.

Cildinizin bu dönemde her zamankinden daha çok oksijene ihtiyaç duyar. Cildinizin de sünger gibi üzerindeki her şeyi emdiğini unutmayınız. Bu nedenle yüzünüze çok fazla kozmetik ürünler sürmemeye ve sürseniz bile gece yatmadan önce mutlaka makyajınızı temizlemeyi unutmayın. Hemen arkasından doğal bir kerem sürerek cilt sağlığınızı korumalısınız.

 

hamilelikte cilt bakımı
hamilelikte cvücut bakımı