Bebeklerin kişisel bakımı oldukça önemlidir. Her ne kadar ilk zamanlar bu bakım kolay bir süreç gibi ilerlese de zaman içerisinde bebeğin deri değişimi sürecinde ve gelişim sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar söz konusudur. İlk birkaç hafta bebeklerinizin saçına şampuan sürmeniz önerilmez. Çünkü saç yapısı biraz seyrektir. Sünger veya bebeklere özel olarak tasarlanmış mendiller ile temizleyebilirsiniz. Çok saçlı doğan bebeklerde de zaman içerisinde saç dökülmeleri meydana gelmektedir. Bazı bebeklerde ilerleyen dönemlerde saç da konak adı verilen toparlanmalar meydana gelmektedir. Bunlar öz bakım işlemi esnasında temizlenmelidir. Temizleme işlemini yaparken bebeğinizin canının yanmaması adına oluşan bu topaklanmaları ince dişli bir tarak yardımıyla saçlarına bebe yağı dökerek temizleyebilirsiniz. Ayrıca bebe yağı bebeğinizin cildi içinde oldukça ideal bir seçim olacaktır. Bebeğin süreç içerisinde hareketlenmesi ve konak oluşumunun çoğalması durumu söz konusu olabilir.

 

Bebek saç bakımının yanı sıra birde bebeklerde en önemli ve dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de bıngıldak yapısıdır. Bu bölgeye dikkat etmeyi unutmayın.

Bebeklerde tırnak bakımına gelecek olursak; tırnak bakımı tırnağı uzun olan bebeklerin yüzünü yırtma durumundan kaynaklı oluştuğunu söyleyebiliriz. Öyle ki bebeğinizin tırnakları uzamış ise çizikler için yapabileceğiniz en iyi şey bebeğinizin tırnaklarını kesmek olacaktır. Özellikle bu işlemi banyo sonrasında yapmanızı öneririz. Çünkü banyo işleminde yumuşayarak kolaylıkla tırnaklar kesilebilir. Bunun yanı sıra birde bebeğiniz için özel tırnak makası kullanmanızı öneririz.

Minicik parmakları çok hassas olacağı için tırnak kesiminde endişeye kapılmanız oldukça normal. Tırnak kesimi için biraz daha zamana ihtiyacınız varsa o vakit kolları lastikli bebek eldivenlerini tercih edebilirsiniz. Ayak tırnakları el tırnaklarına göre daha geç uzamaktadır. Tırnak kesme işlemi esnasında dikkat edilmesi gereken bir hususta tırnağın deri altına girmesi işlemidir. Bu durumda tırnak kesme işlemi oldukça zor bir durum olduğundan bebeğinizin derisini kıstırmamak adına tırnakları düz kesin. Tırnak kesimi işleminde her zaman için tırnağın doğru şekillenmesi adına düz kesmenizi öneririz. Aksi durumda gelişim sürecinin ilerlemesi ile tırnak yapısı bozulduğunda tırnak batmaları ortaya çıkmaktadır.