İstenmeyen tüyler ve epilasyon

Bitmeyen sorun: kıllar!

Estetik bakım ihtiyacının en başında, istenmeyen tüylerin kaygısı gelir. Özellikle dişil güzelliğin kıllarla barışması pek mümkün görünmüyor. Bazen işaret edilmedikçe, farkına bile varılmayan incecik bıyık tüyleri, birkaç teli uzamış kaşlar dahi, bir kadının özgüvenini sarsabiliyor. Kendisinden başka kimsenin görmediği bu ufacık gölgeler, bir buluşmanın veya davetin ertelenmesine neden olabiliyor. Keşke sorun bundan ibaret olsaydı… Çünkü ne yazık ki, gerçekten tıbbî teşhis ve çok yönlü tedavi gerektirebilen, ciddi kıllanma vakalarının sayısı az değildir.

Nedeni veya ölçüsü ne olursa olsun, kıllanmanın bazı insanların üzerindeki psikolojik etkisi, en az sıradışı vakaların fizyolojik gerçeği kadar kapsamlı ve önemlidir.
Doğaüstü bir güzellik arayışı

Çağdaş güzellik ilahları, bronz renkleri ve âdeta bir mermer yüzeyi kadar pürüzsüz, tüysüz tenleriyle podyumlarda, ekranlarda, fotoğraflarda boy gösterirler, insanın doğal gerçeği ne olursa olsun bu görüntülerden etkilenmemek zordur. Güzellik kıstasları, “bronzlaşmış ve tüysüz bir cilt”le neredeyse özdeşleşmiştir, işin aslıysa gerçeküstü ciltler sergileyen, bu birbirinden güzel kadın ve erkek mankenlerin, epilasyon ve solaryumdan yararlanmış olduklarıdır.

Bir mayo defilesinde, tunç gibi renkleri ve tüysüz ciltleriyle podyuma çıkan erkek mankenlerin, olağanüstü ilgi çektiklerini ve hayranlık topladıklarını izlemiştim. Bu yeni erkek idolü mü daha etkileyiciydi, yoksa onlara duyulan hayranlık mı, ayırt etmek kolay değil. Ama kesin olan bir şey varsa, o da insan soyunun güzellik çıtasını gittikçe yükselttiği ve doğaüstü görüntülerin, yeni mitosların öteden beri mevcut saplantıları derinleştirmeye devam ettiği…

Erkek bedeninde kadın ruhu taşıyan ve yaşamı son derece zor olan bir kesim içinse, kalıcı epilasyon neredeyse bir varoluş sorununa dönüşmektedir.

Daha söylenebilecek sayısız ayrıntı olmasına rağmen, sanırım bu örnekler, epilasyonun nasıl olup da modern estetik sektörünün itici güçlerinden birisi haline geldiğini açıklamaya yeter. Kusursuz ve pürüzsüz bir cilde olan bu tutku sonucunda, televizyon reklamlarına kadar giren çeşitli aletler, kimyasal ürünler, eski ve yeni gelenekler, salonlarda kullanılan elektrikli, ışıklı cihazlar ve tüm bunların eğitimleriyle epilasyon, gerçekten kozmetik sanayisinin en başta gelen konularından biri olmuştur.

epilasyon

En uygun çözümlerin bulunması

Kadın erkek hepimiz tüylerimizden kurtulmaya çalışırız. Özellikle bizim toplumumuzda bu alışkanlık, hem güzelliğin hem de temizliğin önkoşulu sayılır. O halde en iyisi tüm epilasyon yöntemlerini tanımak ve sağlığımıza, yaşam tarzımıza en uygun olan seçenekleri güvenle kullanmaktır. Bu nedenlerle, epilasyon konusuna oldukça geniş bir yer vermiş bulunuyoruz.