Tehlikeli ve Zararlı Maddeler

Nerede yaşarsanız veya ne yaparsanız yapın günlük yaşamınızda muhtemel zararlı maddelere maruz kalacaksınızdır. Ama bu tehlikeleri en aza indirgeyebilirsiniz. Günümüzün gelişmiş dünyasında gebelik ve doğum tarihte hiç olmadığı kadar daha güvenli ve bebeklerin büyük çoğunluğu sağlıklı doğuyor. Yine de kimyasal maddeler ve diğer tehlikeler evinizde ve işyerinizde vardır ve özellikle gebelik planlıyorsunuz, bunlardan haberdar olmalısınız. Bazı bölgelerde su yüksek oranda kirli maddeler içerir. Eğer eski bir evde yaşıyorsanız, suyunuzu test ettirmeye değer. Aynı zamanda içme suyu olarak filtre edilmiş su veya şişe suyu kullanın. Birçok temizlik maddesi zehirli kimyasallar içerir. Evinizi temizlerken lastik eldiven kullanın böylece deriniz bu tür maddelerle temas etmez. Klorlu ürünleri amonyak içeren maddelerle asla karıştırmayın. Cila gibi ağır kokulu maddeleri sadece iyi havalandırılmış yerlerde kullanın. Haşere ilaçları da muhtemel zehirli maddeler içerebilir. Haşere kontrolü için doğal metotlara başvurun. Eğer sürekli ilaçlanan bir tarım bölgesinin yanında yaşıyorsanız ilaçlama esnasında pencereleri kapatın, içeride kalın ve içme suyunuzu test ettirin. Kedi pisliği embriyoyu için tek kullanımlık eldiven takın). Bir kediye dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Kedînin yemek yenilen yerlerden uzak durduğundan emin olun. Bahçenizdeki toprağa dışkı bulaşmış olabileceğinden kediniz olmasa da bahçeyle uğraşırken eldiven takın. Kuzu ve koyun düşüğe sebep olabilecek mikrobik bir organizma barındırabilir. Bu yüzden koyun ve süt veren dişi kuzularla temastan kaçının. IŞYERINDE Eğer bilgisayarla çalışıyorsanız muhtemel tehlikeler hakkında yapılan son çalışmaları dikkate alın (sağdaki çerçeveli yazıya bakınız). Güç isteyen veya ağır kaldırma gerektiren işler düşük ve erken doğum riskini azda olsa arttırabilir. Eğer kuru temizleme maddeleri veya fotoğraf veya baskı maddeleri gibi muhtemel zehirli maddelerle çalışıyorsanız güvenlik kurallarını gözden geçirmelisiniz. Eğer bu durumlardan herhangi birinin içerisindeyseniz, işyerinizle konuşun yasal olarak size alternatif bir pozisyon önermeliler . Sağlık işçileri sterilizasyon, anestezi için kullanılan maddelere, bakımları altındaki kişilerin taşıdıkları enfeksiyonlara ve x- ışını makinesinden radyasyona maruz kalırlar. x- ışınlanyla çalışan kadınlar, maruz kaldıkları ışının güvenlik sınırını aşmadığından emin olmak için günlük gözlem istemelidir. Eğer küçük çocuklarla çalışıyorsanız, çocuk hastalıklarına karşı bağışıklığınızın olduğundan emin olmalısınız.

Kediniz varsa ve hamile kalmayı planlıyorsanız, doktorunuza toxoplasnıosise karşı bağışıklığınızı ölçmek amacıyla kan testi yaptırabilirsiniz. Bir çok kedi sahibi bu enfeksiyonu geçirmiştir, yani bağışıktırlar. etkileyerek prematüre veya düşük ağırlıklı doğumla sonuçlanan ve zehirlenmeye sebep olan bir organizma içerir. Ayrıca bebekte humma, sarılık veya göz problemlerine sebep olabilir. Eğer hamileyseniz veya bir hamilelik planlıyorsanız kedi pisliğine veya temizleme kabına dokunmayın. (Eğer kabı temizleyecek başka kimse yoksa bunun Eğer hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, reddetmek sağlığınızı tehlikeye atmaya yol açmayacaksa röntgen çektirmekten kaçının. Röntgen çektirirseniz de kamınıza kurşun kaplı koruyucu bir önlük takmak konusunda ısrarcı davranın. Radyasyon ölçü birimi ‘rad’dır. Embriyo ve bebekte ancak yüksek dozda radyasyon hasara yol açar (50 rad’dan yukarısı) bir çok modern teşhis aracı 5 rad’dan düşük bir doz verir.)

İş Yerinde Tehlike

Eğer bilgisayarla çalışıyorsanız muhtemel tehlikeler hakkında yapılan son çalışmaları dikkate alın (sağdaki çerçeveli yazıya bakınız).

Güç isteyen veya ağır kaldırma gerektiren işler düşük ve erken doğum riskini azda olsa arttırabilir.

Eğer kuru temizleme maddeleri veya fotoğraf veya baskı maddeleri gibi muhtemel zehirli maddelerle çalışıyorsanız güvenlik kurallarını gözden geçirmelisiniz. Eğer bu durumlardan herhangi birinin içerisindeyseniz, işyerinizle konuşun yasal olarak size alternatif bir pozisyon önermeliler

Sağlık işçileri sterilizasyon, anestezi için kullanılan maddelere, bakımları altındaki kişilerin taşıdıkları enfeksiyonlara ve x- ışını makinesinden radyasyona maruz kalırlar. x- ışınlanyla çalışan kadınlar, maruz kaldıkları ışının güvenlik sınırını aşmadığından emin olmak için günlük gözlem istemelidir.

Eğer küçük çocuklarla çalışıyorsanız, çocuk hastalıklarına karşı bağışıklığınızın olduğundan emin olmalısınız.