Nişanlık kumaşlarının çoğu insanların pek dikkat etmediği konulardandır. Ancak bu konulardaki temel bilginiz yüksek ise işinizin kolaylaşma ihtimalide çokça fazladır. Bu sebepledir ki dantel ve kumaş seçimi de en az giysileriniz kadar önem taşımaktadır. Hangi desenin hangi ortamda iyi gideceğini, hangi kumaşın diğerine göre üstünlüklerini veya eksikliklerini, hangi kumaşın sizi rahat ettireceğini, hangi kumaş çeşidinin sizi zorlayacağını bilmeniz en azından giyiminizi ve ortamdaki ruh halinizi ciddi anlamda etkileyecek faktörlerden birisidir. Bu sebeple sizin için kumaş çeşitlerini kısaca inceledik. Hadi gelin kumaş çeşitlerine şöyle bir göz atalım.
ORGANZELER
Nişanınızı yapacağınız mekâna göre makyajlarınızı, takılarınızı, hatta abiyelerinizi bile özenle seçiyorsunuz. Ama bir şeyi eksik yapıyorsunuz. Nişan mekânınıza göre kumaşınızı da seçmelisiniz. Organze kumaşların genel bir özelliği mevcuttur. Organze kumaş ince bir yapıda seyrek dokulu ancak diri bir kumaş çeşididir. Aynı zamanda da diğer kumaşlarla da en uyumlu olan kumaş çeşididir. Organze kumaşların ipek ile kristal gibi birçok farklı çeşidi olduğu da bilinmekle beraber, bu kumaş çeşitleri arasında ciddi farklılıklar olduğunu da bilmeniz gerekmektedir. Kristal organze kumaş daha sert ve şeffaf bir yapıdadır. İpek organze ise klasik ipek kumaşın yapısına yakın sade ve mütevazidir. Ancak Kristal organze işleme ve desenleri bakımından farklı bir nişan isteyen, ve de değişik giyinmek isteyenler için iyi bir tercih olacaktır. Ayrıca kristal organzeler, ipek organzelere göre daha pahalıdırlar. Restoran, davet, veya bir mekâna giderken ki tercihiniz kesinlikle kristal organze olmamalıdır. İpek organzeler bu tür durumlarda iyi tercih olacaktır.


TAFTALAR
Vücut yapınıza göre en uygun nişanlık modelini bulmak tabii ki önemli bir konudur. Ancak bu konu ile bağlantılı olarak kullanacağınız nişanlığın kumaşının da önemi bir hayli fazladır. Tafta tarz nişanlıklar Kristal organzeler kadar olmasa da kabarık, yanarlı dönerli, açık ve parlak renkler ağırlıklı, gösterişli, sert ve dikkat çekici bir kumaş türüdür. Gündelik giysileriniz içerisinde bu kumaşı pek tercih etmemeniz lehinize olacaksınız. Tafta kumaşların fiyatları da diğerlerine göre uygun ve ucuzdur. Bu sebeple de genç kızlar arasında nişanlık giysileri kumaşları olarak en çok tercih edilen türdür.

Giydiğiniz elbisenin kumaşının ve renginin hem sizle hem de mekân ile uyumlu olması gerektiğidir. Bu sebeple kumaş seçimi konusunu diğer konulardan biraz daha fazla irdeleyeceğiz. Şimdi size genellikle sık kullanılan ve fiyat açısından da çok pahalı olmayan kumaş türlerini anlatacağız. Bu kumaşlar her ne kadar öncesinde anlattığımız türler gibi sık kullanılan, pahalı olan, gösterişli olan kumaşlardan öte hem fiyat anlamında düşük kumaşları olması, hem de göz alıcılığı diğerlerinden biraz daha üstün veya aynı seviyede olan türleri belirteceğiz.
SATEN KUMAŞLAR
Saten kumaşlar her zaman nişan ve düğün günlerinde en çok tercih edilen abiye modelleri içerisindedir. Nişanlık, abiye, gelinlik konularında en çok kullanılan kumaş türlerinden biri olmasına karşın, pamuk ve ipek türleri olanları da vardır. Pamuk ve ipek satenler genel olarak sıcak havalarda kullanılmamalıdır. Hem ısıyı hapsetmeleri, hem de oksijen geçirmeyen yapıları ile yaz ve ilkbahar aylarında bu türleri kullanmamanız sizin için iyi bir tercih olacaktır. Saten kumaşlar hem fiyatları konusunda uygundur, hem de kombine uyumu en fazla olan kumaşlardan birisidir.


ŞANTUK KUMAŞLAR
Şantuk kumaş çeşitleri ilginç yapıda olan bir kumaş çeşididir. Genel yapıları ipek dokusu, belirli belirsiz parlaklığa sahip bir görünüşünden dolayı diğer kumaş çeşitlerinden farklı bir yapıdadır. Saten ile taft arasında bir sertliğe sahip olan bu kumaşın döküm şeklide matlık ile parlaklık arasında garip bir skalaya sahiptir. O sebepten rahat kombineler için en çok tercih edilen modellerden birisidir. Kumaşın da kendine has bir dikey çizgi desenleri de vardır. Bu desenler özellikle uzun boylu kişilerde güzel durmaktadır. Ayrıca da en fazla nişan törenlerine yakışan kumaş çeşidi olmakla beraber renk yelpazesi de oldukça geniştir.

işlemeli Şantuk Abiye Elbese Mürür

ŞİFON KUMAŞLAR
İnce bir vücuda sahip iseniz bu kumaş türü size en çok uyacak olan kumaş türüdür. İnce bir yapıya sahip olan bu kumaşlar ek olarak şeffaf, efilli bir görünüm yapmak isteyen genç kızlar için oldukça iyi bir tercihidir. Romantik bir görüntü yakalamak isteyen genç kızlarında tercihi bu yönde olmalıdır. Vücudunda hiç kilosu olmayan, ve uzun boylu kızların en çok tercih ettiği kumaş türlerinden birisidir. Düz veya desenli renklerinde birçok kombine alternatifi olan bu kumaş türü fiyatı ile de pek cep yakmayan türdendir. Güzel bir düğün veya nişan hayal eden genç kızlar bu kumaşı göz ardı etmeliler.