İyileşme dönemindedoğum sonrası anne, vücudun çeşitli yerlerinde birçok ağrı ve acılar duyulabilir. Bacak ağrısı mutlaka doktora bildirilmelidir, çünkü bir toplardamarda oluşan kan pıhtısından ileri gelebilir. Varis gibi yüzeysel bir bozukluksa, tedavi gerektirmez; yine de sıcak uygulanması, bandajlama ve hafif bir ağrı giderici ilaç verilmesi yararlı olabilir. Doktor, derin bir toplardamarda pıhtı oluşumundan kuşkulanırsa, anneye kanın pıhtılaşmasını önleyen özel tabletler verir ve bu tedaviyi birkaç hafta sürdürür.

Dikişler ve hemoroid (basur) dört beş gün süreyle gerçek bir sorun niteliği taşıyabilir, çünkü makatta epeyce şiş ve bere oluşmuştur. Yumuşatıcı kremler, yerel sıcaklık uygulanması, banyo ve ılık duş acıyı hafifletmeye yardım eder.

Bazen vulva dudaklarında ve vajende normal olarak bulunan mikroplar yaralara girer ve rahime doğru ilerleyerek bu iyileşme döneminde birtakım iltihaplanmalara yol açabilirler. Ancak, buna karşı antibiyotikler etkin bir çaredir.

Bazı kadınlar, kan hücumundan dolayı göğüslerinde sertleşme ve acılardan yakınırlar. Bu durum, bebeği emzirme, ılık bir banyo ya da duş sırasında sütü boşaltma yoluyla göğüsler boş tutularak tedavi edilir. Yerel ağrı, kızarıklık ve şişler iltihaplanmaya işaret edebilir ve tedavi için doktorun öğütlediği antibiyotikler alınır.

Kabızlık da bir sorundur ve inatçı kabızlık sonucu oluşan anüs çatlakları güç bir dışkıla-ma sırasında şiddetli acı ve kanamaya yol açabilir. Dışkının yumuşak tutulması ve şikâyetlerin hafifletilmesi için bir parafin emülsiyonu içilmesi ve doğal kepek gibi kaba maddeler yenmesi yararlı olur.

Doğumu izleyen üçüncü ve beşinci günler arasında annenin birkaç saat ya da bütün bir gün süren ağlama nübetleri ve depresyon geçirmesi normaldir. Böyle durumlar gebelik, doğum ve bunu izleyen ilk birkaç gün içinde biriken gerilimlerin, heyecanların ve beklemelerin boşalımı için doğanın sağladığı’ bir yoldur. Ayrıca, plasentanın anne vücuduna çok miktarda saldığı hormonların artık tükenmesi de buna benzer nöbetlere yol açabilir. Anne böyle bir ruhsal duruma girdiği zaman duygularını boşaltmaktan çekinmemeli, utanmamalıdır. Yüksek sesle ağlamak onun sonradan kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Anne olan her kadın aynı durumları geçirir.