Başarılı bir perma veya biyoform yaptırmak için birkaç püf noktası

 • Saçlar bigudilere sarılırken fazla gerilmemelidir. Yani sıkı sarılmamalıdır. Gerilme saçların kırılmasına yol açar.
 • Kısa saçların bigudinin etrafını bir kez dönmesi yeterlidir.
 • Saça verilen dalgalar, losyon yoğunluğuyla değil, saçın sarıldığı bigudinin çapıyla ilgilidir. Daha kuvvetli losyonlar, saçı daha fazla yıpratmaktan başka bir işe yaramaz.
 • Uygulama tüm saça yapılmadan önce bir tutam saçta deneme yapılması gerekir.
 • Kimyasal maddenin saçta kalacağı süre hassasiyetle ayarlanmalıdır. Kimyasal maddeler saçta yeterli süreden bir dakika bile fazla tutulmamalıdır. Çünkü saçın kırılmasına yol açar.
 • Daha önce para fenilenediamin içeren bir kalıcı boya kullanılmışsa perma yapılırken saç rengi açılabilir.
 • Saçta dalga oluşmasını sağlayan kimyasal losyonların (Tioglikolat içerenler) kontakt dermatite yol açabildiği bilinmektedir.
 • Haricen Tretinoin kullanan hastaların cildi, kimyasallarla temas ettiğinde, tahriş olabilir.Seyrek veya beyaz saçların boyanmasıDoğal rengi beyaz olan saçlar da koyu renge boyanmamalıdır. Çünkü bu durumda dipten çıkacak beyaz saçlar çok daha fazla göze çarpar.
 • Beyaz veya seyrek saçların, doğal renginden iki ton daha açık renge dönüştürülmesi, tüm kusurları mükemmel bir şekilde kapatır.
 • Saçlar seyrek olduğu veya belirli bir ölçüde kellik bulunduğu zaman, saçın koyu renklere boyanmaması gerekir. Koyu renkler görüntüyü belirginleştirir. Boyanan renk, kafa derisinin rengine ne kadar yakın olursa, saç o ölçüde iyi görünür.
 • de, tüm saçı yarı kalıcı boyayla dipten gelen renge boyamaktır. Ne yapılırsa yapılsın, saçın daha önce işlem görmüş kısımları kendini belli etmeye devam eder.

Saçta kalıcı dalga yapan maddeler

Perma ve bioform

Dalgalı saçlar her zaman sevilmiştir. 1940 yılından bu yana, dalgaların ve buklelerin kalıcı olması için kimyasal maddeler kullanılmaya başlanmıştır.

Saçın yapısında yüzde 16 oranında sistin bulunur. Saçtaki keratinin yapısında bulunan polipeptid zincirler ve disülfid bağlar saçın düz olmasını sağlar. Perma ilacıyla, disülfid bağları ve köprüler çözülür ve saç düzlüğünü kaybeder.

Standart uygulamada, önce saç yıkanarak sebumdan arındırılır. Bu ilk aşama saçı işleme hazırlar. Su saçtaki oksijen bağlarına girer ve saçın esnekliğini artırır. Sonra losyon uygulanır ve saçın durumuna göre 5-20 dakika arasında beklenir. Sert ve kalıcı boyalarla boyanmış veya kimyasal yollarla rengi açılmış saçlarda, uygulama süresi daha uzun tutulur.

Dalga yaratıcı losyon sürülmeden önce saça şekil verilmesi gerekir. Bu saçın uzunluğuna ve sıklığına göre, 30 veya 50 bigudiyle sarılması demektir. Bigudiler istenen dalgaların genişliğine göre seçilir. Daha küçük bigudilerle daha kıvırcık saçlar elde edilir. Bigudiye sarılırken, saçın kırılmamasına dikkat edilmelidir.

perma-uygulamasi

Saç çok gerilirse zorlanır ve kırılır; sert, fırçamsı, yanmış yüne benzeyen bir görünüm alır.

Kalıcı dalgalar üç veya dört ay kadar dayanır. Yeni çıkan saçlar gene eski doğal şeklinde olur.