Payetli Elbise Modelleri

Genelde sahnelerden alışkın olduğumuz payetli elbiseler, özellikle assolistlerin vazgeçilmez ürünleridir. Assolist sahneye çıktığında daha ışıltılı ve göz alıcı görünmek için genelde balık etek payeli elbise modelleri   tercih edilir. Ebru Gündeş’in favori kıyafetlerinde hep bu detaylar vardır.

Ancak günümüzde bu kıyafetler eskisi gibi moda değildir. Çok abartılı ve sahne ile özdeşleşen kıyafetler olan payetli balık etek kıyafetler çok abartılıdır. Özel günlerde bile bu giysilerin tercih edilmesi pek uygun kaçmamaktadır. Bu nedenle payetler genelde detaylarda kullanılmaktadır.

Dantel Payetli Elbise Modelleri

Yaka ya da etek kısımlarında, dantel payetli elbise modelleri daha dikkat çekici ama abartılmadan kullanılmaktadır.

Birçok kişinin tercih ettiği dantel detaylarında çok hafif bir hareket katmak için tercih edilen bu detaylar ışıltı vermektedir. Ayrıca günlük giysilerde de bazı kazak modellerinde dantelle birlikte kullanılmaktadır. Elbiselerde de dantel detaylarında ya da etek kısımlarında komple kullanılmaktadır.

Payetli elbiseleri taşımak biraz zordur. Çünkü ağırlıkları normal elbiselere nazaran daha fazladır. Bu nedenle  saf payetten yapılan bir elbise giyinmek yorucu olabilir.

Kışlık Payetli Elbise Modelleri

Kış aylarında tercih edilen payet elbiseler, uzun kollu ve uzun olarak kullanılır. Sıklıkla tercih edilen ve davetlerde kullanılan payet elbiseler ise, uzun kollu ve kısa modellerdir.

Bu modelleri sık sık görmekteyiz ve her dönem popülaritesini koruyan bir klasik olarak tercih edilirler. Kışlık payetli elbise modelleri koyu renklerin yanı sıra duman, beyaz ve krem rengi olarak tercih edilir.

Yazlık Payetli Elbise Modelleri

Yazlık payetli elbiseler ise daha hafiftir ve genelde ince bir tülün üzerine işlenen payetler şeklinde kullanılırlar.

Özellikle 40 yaş ve üzeri kadınların tercih ettiği bu kıyafetlerin hafif olanları, abartılı olmadığı sürece her yaştan kadında şık bir görünüme neden olabilir. Özellikle açık renk yazlık payetli elbise modelleri tercih edilir.

Taşlı Payetli Elbise Modelleri

Zaten ağır olan payetli elbise de bir de taşlar kullanıldığında oldukça ciddi bir dikkat çekicilik söz konusu olur.

Genelde taşlı payetli elbise modelleri transparan kumaşların üzerine çeşitli büyüklüklerde yerleştirilen taş ve payetlerin kullanılmasıyla tasarlanmıştır. Bu modellerde özellikle daha parlak ve etkileyici bir görünüm sağlaması için siyah ve gri gibi renkler tercih edilebileceği gibi saks mavisi de sıklıkla tercih edilmektedir.

Çok özel davetlerde ve gala gecelerinde tercih edilen bu giysileri, genelde gecenin başrolündeki kişinin giyinmesi uygun olabilir. Tabi abartılmamak şartıyla.