Geçici epilasyon yöntemleri

Yıpranmadan kaçarken, doluya tutulmayın!
Kadın erkek pek çok kişi, bir an önce kıllarından kurtulmak için, pek de seçici davranmadan, geçici epilasyon metotlarını kullanırlar. Bu rasgele çözümler sonucunda, : zaman sorunlarla karşılaşırlar. Bu defa büsbütün çaresiz duruma düşerler!

Geçici epilasyon için en yaygın olarak kullanılan yöntemler, jilet, tıraş makineleri, kremler ve ağda çeşitleridir. Genellikle bacaklara, koltukaltına uygulanan sir, çeşitli kremler ve benzeri karışımlar, değişik kimyasallarla hazırlanır ve istenmeyen tüyleri olarak göz önünden uzaklaştırırlar. Ta ki tüyler yeniden uzayıncaya kadar…

Bu metotları kullanıyorsanız, hiç olmazsa sağlığınıza daha az zarar vermek, kazaları azaltmak ve epilasyon performansını artırmak için, aşağıdaki bilgilerden var arlanabilirsiniz.
Tıraş makinesi

İstenmeyen tüyleri yok etmenin en kestirme yolu, jilet veya elektrikli tıraş makinesiyle “tıraş” etmektir. Bu yöntem çok yaygın olarak kullanılır ve itibarının nedeni çok pratik oluşundandır. Ufak tefek kesikleri ve sivilcelenme gibi aksilikleri saymazsak, gerçekten acısız ve hızlı bir çözümdür.

Eğer siz de jilet kullanıyorsanız, cildi iyice köpürterek yumuşatın ve tüylerin gidiş yönünü takip etmeye özen gösterin.
Jilet tüylerin sayısını artırmaz ama sertleştirir

Tüyleri jiletle almanın daha hızlı uzayıp sıklaşmasına neden olduğuna inanılır. Bu bölüm içinde yer alan, “Kıl’ı anlamak” başlığı altında izah edilmiş olduğu gibi, aslında kılların sayısında hiçbir zaman artış olmaz. Ancak jiletle alınan kıllar, yüzeyden kesildikleri için çabucak uzarlar. Tüylerin bu şekilde uyarılması, ayva tüylerinde sertleşmeye ve belirginleşmeye neden olur. Çoğu zaman sertleşen tüyler fırça gibi görünür. Bu da tüylerin çoğaldığı izlenimi verir.

epilasyon yöntemleri
Elektrikli makine için tavsiyeler

Elektrikli makine kullanıyorsanız, cildin tamamen kuru olmasına dikkat edin. Hatta talk pudrasıyla tıraş olun. Cildiniz nemli olursa, makine ona yapışır. İşlem sonrasında, içinde alkol ve parfüm bulunan deodorant, parfümlü losyonlar, vücut kremi veya benzeri maddeleri direkt olarak cildinize sürmeyin. Tıraş sırasında cildin hassasiyeti arttığı için, alkol tahrişe yol açar.