epilasyon aleti

 

Epilasyon cihazları

“Epilasyon cihazı” olarak tanıtımı yapılan kişisel bakım ürünleri, son yıllarda çok yaygınlaşmıştır. Elektrikli tıraş makinesini andıran bu cihazlar, tüyleri ağda veya sir gibi, derinden alırlar. Bu nedenle tüylerin yeniden uzaması pek çabuk olmaz. Ancak bu cihazlar birçok kişide “kıl dönmesi”ne yol açmaktadır. Öteden beri kıl dönmesi sorunu olan kişilerin bunlardan uzak durması gerekir. Cihazı kullanmaya başladıktan sonra kıl dönmesi fark edilirse, bu yöntemden vazgeçilmesi uygun olur.

Kimyasal epilasyon

Piyasada değişik çeşitleri bulunan tüy dökücü kremler, losyonlar veya tozlar, tüylerin cilt yüzeyinin biraz daha altından itibaren dökülmesini sağlar. Bu nedenle tüylerin yeniden uzaması jilete oranla daha uzun sürer.

Alerji ve tahrişe yol açabilir

Bu ürünler bazı kişilerde yanma veya kızarıklığa yol açabilir. Böyle durumlarda yapılacak ilk şey, uygulanan bölgeyi bol suyla yıkamaktır. Tahriş fazla olursa, ince bir katman halinde hidrokortizonlu pomat sürülebilir. Reaksiyona yol açan bir ürünü bir daha kullanmamak gerekir.

Fin iyisi tedbirli olmak

Kimyasal ürünlerin mukozayla temas etmesi tehlikelidir. Bu nedenle dudak, göz ve kasık bölgesinde kullanmaktan sakınmalı veya çok dikkatli olunmalıdır.

Bu ürünler cildin tahriş olmuş, kesik veya yaralı yerlerinde kullanılmaz. Ayrıca uygulamadan sonra kolonya veya parfüm sürülmemelidir.

Sonuçlarından memnun kalsanız bile bu ürünlere karşı daha ihtiyatlı olun ve sık kullanmayın.

Sarartma (bleaching)

Bu da bir çeşit kimyasal uygulamadır. Amacı tüyleri dökmek değil, rengini açmaktır. Bütün eczanelerde kolaylıkla bulunabilen, hidrojen peroksit (yani oksijenli su) ve amonyakla yapılır. İstenmeyen tüyler ayva tüyü veya onun kadar inceyse sarartma uygulaması koyu gölgeleri ortadan kaldırır ve görüntüyü nispeten düzeltir.

epilasyon aleti

Zaman kazandırır

Sarartma genellikle yüz, dudak, yanak ve kollardaki tüyleri belirsizleştirmek için kullanılır. Bazı kimseler, ağda yapabilecek kadar uzamamış kıllarını, bir süre gözden gizlemek için sarartmayı deneyebilirler. Hiç kuşkusuz tüyler sararınca daha iyi bir kozmetik görüntü elde edilir.

Kolay bir formül

Sarartma solüsyonunu evde hazırlamak isterseniz; 100 ml oksijenli su içine 15ml kadar yüzde 20’lik amonyak karıştırın. Bu karışımı pamuk, sünger veya yumuşak bir fırçayla sürün. Tüylerin rengi sararıncaya kadar 5-10 dakika bekleyin. Sonra da bol suyla yıkayın. Hepsi bu kadar!

 

■ Bildiğimiz oksijenli su ve amonyak karışımı.

■ Her ailede bir ustası bulunur.