Markalar, fiyatlar ve kendi gerçeğiniz

İyi bir yüz temizliği, ciltteki sebumun kirlenen kısmını ve fazlasını arındırır ancak tümünü silip süpürmez.

Cilt bakım ürünlerini seçmek gerçekten zordur. Çeşitli markaların arasında o kadar büyük imaj ve fiyat farkları bulunur ki, insanı ümitsizliğe düşürür.

En pahalı ürün en iyi ürün olmayabilir. Cildinizi dengede tuttuğuna inandığınız ürün, sizin için yeterlidir. Esasen çok ünlü bazı markaları bir gözden geçirecek olursak, çoğunun birbirinden farkı olmadığını görebiliriz:

Este Lauder ,rila Aramis, Aveda, Clinique, Tommy Hillfiger, Bobbi Brown, Prescriptis, MAC, Ongins, Creme del a Mer’in de üreticisidir.

L’Oreal, belline, Lancome, Helena Rubinstein, BioMedic, Vichy, Biotherm, La Roche Posav’ı imal eder.

Procter Gamble,Cover Girl, Max Factor, Olay (basında son zamanda yer alan haberlere göre Wella’yı da satın almaya çalışmaktadır).

Johnson&Johnson,Neutrogena, Aveeno, Clean&Clear ve RoC markalı kozmetikleri üretmektedir.

Bu listeyi çok uzatmak mümkündür. Bu ünlü firmaların kendi adıyla ve diğer isimlerle —’ettikleri tüm ürünlerin fiyatları birbirinden oldukça farklıdır.

Beklentiler ve cilt bakım ürünleri

En iyi ürün, cildinizin nem ve yağ dengesini yeteri kadar koruyan üründür. Cildi gençleştiren kozmetik tedaviler, “Cildi Yenileme Yöntemleri” bölümünde anlatılmaktadır. Günlük bakım ürünlerinden, cildi gençleştirmesi beklenemez. Onlar ancak yağ ve nem dengesini koruyarak, güneş etkilerini önleyerek, cildi korumak için yararlı olurlar. Cildi gençleştirmezler ama yaşlanmasını geciktirirler. Bu da son derece önemlidir. Beklentilerin sınırını, hangi üründen veya tedaviden ne ümit edebileceğinizi bilmek size çok şey kazandırır…

Yüz cildinin temizlenmesi
İyi bir yüz temizliği, ciltteki şetmimin kirlenen kısmını ve fazlasını arındırır ancak tümünü silip süpiirmez.
Cildin günlük bakımında ilk adım, temizliktir. Birçok insan çeşit çeşit bakım ürünü almayı, makyaj yapmayı ihmal etmez ama cildin özel temizliğine önem vermez. Oysa makyaj yapılsa da yapılmasa da, yüz cildinin düzenli olarak, günlük birikimlerden arındırılması gerekir.

Gün boyunca yüzümüzde öyle çok şey birikir ki;

■ Tozlar,

■ Çevreden gelen kirler,  dumanlar,  egzos gazları,

■ Sokaklardaki  ve evlerdeki kurumlar,

■ Yemek pişirildiyse,  buharlarıyla yüze yapışan yağlar,

■ Ölü keratin pulları,

■ Cildin sebum (yağ) salgılarının fazlası,

■ Ter artıkları (terlemenin buharlaşmasından sonra ciltte kalan suda çözülebilir maddeler),

■ Silinmiş gibi görünse bile, günlük makyaj artıkları (makyaj kalıntıları genellikle yağlıdır).

cilt bakım ürünleri
cilt bakım ürünleri

Ve daha sayısız etken  cildimizi kirletir. Yüzümüzü tüm bu artıklardan arındırmadıkça, herhangi  bir cilt bakımından söz  etmek anlamlı olmaz. Bütün bu maddeler temizlenmeden, cildimiz ne nemlendiriciden yararlanabilir ne aknelerden ne siyah noktalardan kurtulabilir ne de herhangi bir antiaging tedavisine cevap verebilir.
Yüz temizliği nasıl yapılır, bu amaçla ne gibi ürünler kullanılır, bu bölümde bunları inceleyeceğiz.

İyi bir yüz temizliği, ciltteki sebumun kirlenen kısmını ve fazlasını arındırır ancak tümünü silip süpürmez.