Dolgu uygulamaları

Yıllar geçtikçe yüz ve dudaklar eski dolgunluğunu yitirmeye başlar. Âdeta boşalmış ve çökmüş gibi görünür. Dudaklar hafifçe aşağıya döner ve üzerinde minik dikey çizgiler belirir. Konuşurken veya gülerken bu çizgileri saklamak imkânsız hale gelir. Sonra hepimizin bildiği gibi burun kenarlarından ağzın iki yanma doğru inen çizgiler gittikçe derinleşir. Alın da bu değişimlerin dışında kalmaz ve bir dizi yatay çizgi kendini göstermeye başlar. Aynaya bakarsınız ve bunları görmek istemediğinizi düşünürsünüz. Bir çare aramaya başlarsınız ve böylece dolguların sizi gençlik yıllarınızdaki yüzünüze geri götüreceği yolculuk başlar…

Dudak dolguları

Daha çekici bir yüz için

Gençler daha kalın ve dolgun dudakların özlemini duyarlar. Elli yaşın üzerindeki hastalar ise, dudaklarının küçülmesinden, çevresinin kırışmasından ve şeklini kaybetmesinden yakınırlar. Dudaklar ilerleyen yaşlarla beraber âdeta çeker, ufalır ve dolgunluğunu yitirir. Dudak kenarları aşağıya doğru döner. Bu değişimler kişiye yorgun ve yaşlı bir ifade verir…

Dudak dolguları bu sorunları büyük ölçüde giderir, son derece doğal ve estetik sonuçlar yaratır. Dolgu enjeksiyonları dudakları sadece kalınlaştırmak ve düzgünleştirmek için kullanılır. Şekil değiştirmek için cerrahî gerekir. Ama ne yazık ki ameliyatlar daima iz bırakır.

Dudak dolgularında dikkat edilecek en önemli unsur, dudakların kenarlarındaki kıvrımların yukarıya dönmesi ve insana elden geldiği kadar, gençliğindeki ifadeyi sağlamasıdır. Bunun için en etkili yöntem dudakların çerçevesini doldurmaktır. Dolgu az dozlarda ve doğru bölgelere enjekte edildiği zaman abartılı bir görünüm oluşmaz. Öte yandan dudakların üzerinde oluşan sigara çizgileri dediğimiz ince, dikey çizgiler doldurulurken, üstdudak kenarlarının da hafifçe doldurulması daha güzel bir görünüm oluşturur. Üstdudağın dolguyla biraz öne geleceğini düşünürsek büyük ihtimalle altdudakta da hafif bir dolgu gerekir.

Öncelikle, dudak çizgilerinin doldurulması gerekir. Genellikle işlem bu noktada yeterli bir hal alır ve orada bırakılır. Ancak hasta biraz daha dolgun dudaklar isterse, dudak içine de bir miktar dolgu maddesi verilebilir. İdeal olan, hasta odadan çıktığı zaman, dudaklarının gençliğindeki görünüme kavuşmuş olmasıdır.

dudak dolgusu
dudak dolgusu

Biz tüm hastalarımızı çok hafif dolgulara ikna etmeye çalışırız. Abartılı dudaklar her yüze yakışmaz. Doğal orantıların dışına çıkan dudaklar itici görünebilir. En doğrusu, yüzün yapısına uygun, normal boyutta dudaklar yapmaktır. Öte yandan, doğal hali çok ince olan dudakları gerektiği kadar dolgunlaştırmak, yüzün ifadesini geliştirir ve canlandırır. Tabiî çekiciliğini de artırır.

Dudaklarını kalınlaştırmak veya büyütmek istediğine emin olan hastalara, uzun süreli ve dayanıklı dolgu maddeleri tavsiye edilir. Ancak kararsız olanlara, ihtiyatlı olmaları için, altı-on iki ay içinde etkisini kaybedecek dolgu maddeleri kullanılması yerinde olur.