Göğüs ameliyatları

Kadınların büyük çoğunluğunun, göğüslerinden memnun olmadığını söylemek abartılı olmaz. Sütyen firmaları bunu o kadar iyi biliyorlar ki, hemen her türlü göğüs estetiği için bir çözüm buluyorlar. Tabiî bu çözümler, giysili görüntüyle ilgilidir. Ancak kadınlar kendileriyle yalnız kaldıklarında da göğüslerini beğenmek isterler. Haksız da sayılmazlar!

Kadınlar genellikle göğüslerinin ya sarkık olmasından, ya küçük olmasından ya da büyük olmasından şikâyet ederler. Estetik cerrahî de değişik tekniklerle onlara yardımcı olmaya çalışır.

Küçük göğüsler

Küçük göğüsleri büyütmek için tek çözüm, göğüs protezleridir. Bu protezlerin farklı çeşitleri mevcuttur. Hepsinin de kılıfı silikondan yapılır. Ancak kılıfın içindeki sıvı farklıdır. Bunlar ya serum fizyolojik ya da sıvı silikondur. Her iki protez cinsi de ABD, Avrupa ve Türkiye’de yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Protez patlarsa!

Silikonların kaza sonucu patlama olasılığı düşük olsa da vardır. Tabiî bu ancak çok büyük bir basınç veya kesici cisimlerle mümkün olabilir. Bu durumda akla gelen ilk tehlike, protezleri dolduran maddelerin vücuda zarar verme olasılığıdır. Göğüs protezleri bu açıdan birçok deneye tabi tutulmuştur. Neyse ki zehirlenme ihtimali yoktur. Serum fizyolojiğin vücuda dağılması kesinlikle tehlikeli değildir. Silikon jellere bu açıdan hep kuşkuyla bakılmasına rağmen, araştırma sonuçları onları temize çıkarmıştır.

Göğüs şekli ve dolgunluk

Göğüsleri büyütmek için estetik ameliyata karar verirken, istenen dolgunluk ve şekil konusunda düşünmek gerekir. Göğüs biçimleri temel olarak, damla, yuvarlak ve gözyaşı olarak tarif edilir. Biçim ve istenilen büyüklük konusunda hastanın tercihi çok önemli olsa da, sağlıklı karar ancak doktorla birlikte verilebilir.

Protezin yeri

Göğüs protezi genellikle meme dokusunun altına yerleştirilir. Böylece protez meme dokusunun altında kaldığı için, meme dokusu yumuşak ve görünümü doğal olur.

Çok ince yapılı ve küçük göğüslü kadınlarda, protez kas altına yerleştirilir. Ancak bu durumda, protezlerin kollarla birlikte hareket etmesi ihtimali olabilir.

göğüs ameliyatı

Ameliyat biçimleri

Bazı durumlarda protez, meme ucundaki halenin sınırından kesilerek göğüs içine yerleştirilir. Bunun avantajı hiçbir iz kalmamasıdır. Ancak meme ucu küçükse veya başka bir sorun varsa, protez meme altı veya koltukaltından yerleştirilebilir. Bu durumlarda ameliyat izi kaçınılmaz olur.

Bütün meme ameliyatlarından sonra bir süre için meme ucunda his kaybolabilir. Bu durum iki üç ay sonra düzelir.

Silikon öter mi?

Ameliyattan sonra göğüs, dokunulduğunda ses çıkarabilir. Protez zamanla oturunca bu şikâyet geçer.

Sarkık göğüsler

Göğüsler çok sarkık olduğunda, protez takılması görünümü düzeltmeye yetmez. Protezle göğüsler büyür ama dikleşmez. Sarkık göğüsleri kaldırmak için, ters “t” şeklinde kesilmesi ve toparlanması gerekir. Bu işlem normal koşullarda iz bırakmaz. Ameliyat sonrası bakım çok önemlidir. Örneğin, silikon yapraklarla bakım, izi minimuma indirir. Her şeye rağmen biraz iz kalırsa, lazer tedavisiyle hafifletilmesi mümkündür.

Vücut protezi reddedebilir

Göğüs ameliyatlarının en önemli riski, göğsün aşırı derecede sertleşmesidir. Bazı vakalarda vücut proteze karşı reaksiyon gösterir ve protezi bir zarla sararak kapsül oluşturur. Bu durumda göğüslerin yeniden ameliyat edilmesi ve kapsülün alınması, gerekirse protezin çıkarılması gerekir. Bu tepkinin ameliyat öncesinde bilinmesi mümkün değildir. Bu nedenle cerrah sorumlu tutulamaz. Bu tamamen vücudun öngörülemeyen bir tepkisi ve bir bakıma hastanın talihsizliğidir.

Protez ve emzirme

Göğüs protezi süt oluşumunu .ve emzirmeyi engellemez. Ancak çok sarkık göğüslere yapılan estetik ameliyatlarda, bazen meme ucu hasar görebilir. Bu durumda emzirmek mümkün olmayabilir.

Erkek memesinde yağlanma

Bazen jinekomasti denilen bir hastalığa veya aşırı kiloya bağlı olarak, erkeklerin memelerinde yağlanma olur. Bu görüntü bazı erkekleri çok rahatsız eder. Birçoğu bu yüzden plaja gitmek istemez. Plastik cerrahî, memedeki yağ dokularını temizleyerek bu sorunu giderebilir.

Liposuction ( Yağ aldırına )

Plastik cerrahîde buna kontur düzeltme (vücut hatlarını düzeltme) operasyonu denir. Ancak liposuctionı bir zayıflama operasyonu zannetmek yanıltıcı olur. Bu işlem bünyesel yağlanmanın giderilmesi için yapılır. Yani vücudun belli yerlerinde, spor ve diyete rağmen eritilemeyen bölgesel yağlar için bir çözüm olur.

Liposuction doğru teknikle yapıldığında, uygun hastalarda gayet başarılı olur. İşlemden sonra bir hafta süreyle bandaj sarılır. Sonraki üç haftada da korse giyilir. Cilt tipine bağlı olarak, az veya çok morluklar ve şişlikler meydana gelir.

Abdominoplasti (Karnı germe ameliyatı)

Çok aşırı kilo alıp vermeler ve doğumlar, karın kaslarının zayıflamasına, yağlanmasına ve sarkmasına neden olabilir. Bu görüntü birçok insanı rahatsız eder. Plastik cerrahî, abdominoplasti ameliyatıyla bu sorunu çözer.

Bu ameliyatta, kaslar gerilir, fazla yağlar alınır ve deri düzeltilir. Hafif bir germe yapılacaksa, “mini abdominoplasti” yapılır. Yani sezaryen bölgesinden biraz daha büyük bir yer açılarak karın düzeltilir. Ancak çok sarkma varsa, hem göbek çevresi hem de sezaryen bölgesi açılır. Bu ameliyatta iz kalır. Ancak izler çamaşır içinde kaldığı için fazla sorun olmaz. însan rahatça bikini bile giyebilir.