Doğumdan sonradogum-sonrasi

Doğumdan sonra kadın kendisini çok yüklü bir uğraş içinde bulur, ama elverdiğince çok dinlenmesi önemlidir. Bebeğin

beslenme saatleri, yemek saatleri, alıştırmalar, banyo saatleri, doktor ve hemşirelerin günlük kontrol saatleri, ile konukların ziyaret saatleri dışında uzanarak uyumaya çalışmalıdır. Belki uzakta bulunan bir akraba ya da dosta mektup da yazabilir — eve dönünce buna zaman bulamayacaktır.

Kadın doğumdan birkaç saat sonra genellikle ayağa kalkar ve tuvalete gidip gelmeye başlar. Olanak varsa, ılık bir banyo ya da duş onu canlandıracak ve rahatlatacaktır.

Kadının doğumdan sonra hareketliliği gittikçe artar; ama vajinal doğumu izleyen ilk birkaç gün içinde, dikiş ya da basur olasılığında acılar yüzünden, hareketleri kısıtlanacaktır.

 

Karın egzersizleri

Bu egzersizlerle karın ve pelvis kaslarını güçlendirmek amaçlanır. Başlangıçta fazla bir sonuç alamayan ya da hâlâ dört aylık gebe gibi görünen bir kadın hemen umutsuzluğa kapılmamalıdır. Nitelik ve nicelik yönünden gittikçe artırılan birkaç egzersize zaman ayırabilen bir kadın, sonunda hoşlanacağı sonuçları elde edecektir. Doğumu izleyen haftalar içinde kadınların zamanlarının sınırlı olduğunu tecrübeler göstermiştir, iki üç egzersiz üzerinde durarak bunları mutlaka yapmak, cesaret kırıcı uzun bir egzersiz listesi hazırlayarak bunlardan hiçbirini yapmamaktan iyidir.

Forsepsle ya da genel anestezi altında sezaryenle doğum yapan kadınlara da derin solunum ve öksürme egzersizleri öğütlenmektedir. Sezaryen ameliyatı geçiren kadınlar da, yan sayfada gösterilen egzersizleri yapabilirler; ancak, karın egzersizlerine başlamaları biraz daha uzun zaman alacaktır. Daha güç olan doğrulma egzersizlerine ise, hastaneden çıkıp eve dönünceye kadar başlanmamalıdır.

Vücut hatlarının eskisi gibi ince ve düzgün olması için en iyi çare, doğumdan altı hafta kadar sonra sık sık yapılan yüzme çalışmalarıdır. Doğumun hemen ertesi günü loğusalık idmanına başlamanın birçpk yararları vardır. Hemen başlanan çalışmalar kan dolaşımını hızlandırır, kan pıhtılaşmasını ve damar tıkanıklıklarını önler. İdmanlar, gebelik idmanlarında olduğu gibi solunum çalışmalarıyla birlikte yapılmalıdır.

 

A Sizin doğuma hazırlanmanızda eşiniz de katkıda bulunmalıdır. Yine Avrupa’da erkeğin oynayacağı bu rol üzerinde durulmakta, bu amaçla bazı hastanelerde ana-babalar için akşam konferansları verilmektedir.