Cinsellikte merak edilen konuları sizin için derledik

Doğurganlık için kadın ve erkek nasıl seks yapmalı konusu­nu 2 farklı uzman doktorla bilimsel olarak ele aldık.

Çok seks, bebek getirir mi? CEVAP 1

Çocuk isteyen çiftler ne sıklıkta ilişkiye girmeli? Çiftlerin ha­milelik mucizesini gerçekleştirme şansı her ay yüzde 30’dur. Tabii ki düzenli ilişki kurmak kaydıyla… Düzenli demek, her fırsatta ilişki demek değil. Bir gün arayla ya da iki-üç günde bir, bu işin kararıdır. Yani her ilişkiden sonra bir gün tatil!

CEVAP 2

Çocuk isteyen çiftler ne sıklıkta ilişkiye girmeli? Hamilelik için çiftlere haftada iki üç kere ilişkide bulunmalarını öneririz. Ama asla bir sınırlandırma da getiremeyiz, ilişki spontan ol­malıdır. Sonuçta ilişki sıklığı anne baba olma şansını büyük ölçüde etkilemez.

Her gün ilişkiye girerlerse ne olur? CEVAP 1

Çok sık ilişkiye girildiği taktirde meninin hacmi ve sperm sayısı azalır.

CEVAP 2

Hiçbir şey olmaz. Köylerde her gün ilişkiye giriyorlar, sağ­lıklı çocukları oluyor. Günlük ilişkiler her zaman sperm sayısı­nı düşürmez.

Sekse çok ara vermek spermleri güçlendirir mi?

CEVAP 1

Çok ara vermek de sorun yaratır. İki hafta hiç ilişkiye gir­medikten sonra gerçekleşen ilişkide, çıkan sperm sayıları yük­sek olsa bile hareketlilik düşer.

CEVAP 2

Günü geliyor; çok ender, hatta yılda bir kez ilişkiyle bile in­sanlar çocuk sahibi olabiliyorlar.

Ayın hangi dönemleri çiftler için şans artıyor?

CEVAP 1

28 günde bir adet gören kadında 14. gün yumurtlama gü­nüdür. Dolayısıyla, 10. günden itibaren gün aşırı ilişki olması, hamilelik şansını en çok artıran tempodur.

CEVAP 2

Sperm, kadının genital organlarında bir süre yaşar. 14. gün en riskli gün olarak söylense de bazen 20. günlere kadar gebelik riski sürer. Bu nedenle takvim metodu hiçbir zaman doğum kontrol yöntemi olarak işe yaramaz. Bu metodu kul­lananlar kazaya kurban gidebilirler, dikkatli olmalarında fay­da var.

 

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere önerilen pozis­yonlar oluyor mu?

CEVAP 1

Bir kere kadının rahminin pozisyonu önemlidir. Kadının üstte olduğu pozisyonda hamile kalmak daha zordur. Hami­lelik isteniyorsa kadının kalça altına yastık koyması bile öne­rilebilir.

CEVAP 2

Pozisyonlar da çok önemli değildir. Yalnızca ilişkiden son­ra bizim toplumumuzda vajinal duş çok yaygın, bunu önermi­yoruz. Enfeksiyona davetiye çıkarıyor.

Doğurganlığı artıran yiyecekler var mı? CEVAP 1

Organik gıdaları tavsiye ediyorum. Yenilecek gıdalar iyi yı­kanmalı, sigaradan uzak kalınmalı. Çünkü günde bir paket si­gara içen kadınların menopozu üç yıl erkene çekiliyor, iki pa­ket içenlerin ise beş yıl.

 

CEVAP 2

Tek yönlü beslenmenin yumurtlama üzerinde kötü etkisi var. Vejetaryenlerde kısırlık oranı yüksektir. Hayvansal prote­inlerden de alınması şart.

Kadın ve erkeğin ilişki öncesi yapmaması gereken birtakım şeyler var mı?

CEVAP 1

Çok sıcak banyo sperm üretimini azaltır. Çünkü testis ısıya hassastır. Özellikle sperm sayısı sınırda olan kişilerde za rarlıdır.

CEVAP 2

Alkolün spermler üzerinde toksit etkisi vardır. Vajinal duşu özellikle hamilelik beklenen ilişkilerde önermiyoruz.

 

cinsellik