ağda ve cımbız

Ağda ve sir

Bu çok  eski bir gelenektir. Ağda yapmak için. lımonla şeker kaynatılır, sonra mermere dökülüp hafifçe soğutulur ve un kıvama gelinceye kadar esnetilir. Tabiî bütün bunlar el ayarı, göz ayarı ve ustalık işidir. Geçmişte her çevrede bir aîda ustası bulunurdu. Geçmiş zamandan söz ediyoruz, ama bu âdet halen i -irmektedir. Kimi komşular, arkadaşlar bir araya toplanıp ağda günleri yapmakta, ağdacılar da tencereyi bir poşete koyup, evden eve dolaşmaya devam etmektedir.

Modem ağdalar ve sir Ağda artık piyasada hazır satılan, sıcak veya soğuk çeşitleri olan bir sanayi ürünü haline gelmiştir. Ağda biraz daha modernleşip, ticarî şekliyle “sir”e dönüşmüştür. Birçok kuaför salonunda, özel kazanlarda kaynatılıp, tekrar tekrar süzülmekte ve aynı karışım gelen her müşteriye tatbik edilmektedir. Bu tip sirlerin ne kadar steril olduğu kuşkuludur.

Doğrusunu isterseniz, ağda veya sir yaptırmak pek hoş bir duygu değildir, biraz da acılıdır. Bazen morarmaya veya kızarıklığa neden olur. İşlem bittiğinde vücut yapış yapış kalır. Ancak tüyleri derinden aldığı için etkili bir yöntemdir ve yaptırdıktan sonra 3-4 hafta tüysüz görünmek mümkün olur.

Hijyenik sirler

Modern güzellik merkezlerinde tek kişiye uygulanan ve işi bitince çöpe atılan sirler kullanılır. Sir yapıldıktan sonra nemlendirici tahrişi azaltan bir losyon sürülür. Bu uygulama hijyen açısından çok daha güvenli ve daha konforludur.

Aslında tüyler azalmaz

Ağda ve sir uygulaması, kişisel özelliklere ve hormon yapısına göre, bazı insanların ayva tüylerini belirginleştirebilir. Ama  Bir elinde cımbız, bir

terminal tüyleri zayıflattığı için, kıllar azalmış gibi bir izlenim bırakır. Her şeye rağmen, geçici epilasyon yöntemleri içinde en iyi seçim, ağda veya sir yaptırmaktır.

Cımbız

Cımbızın bambaşka bir yeri vardır. Her şeyden önce, gündelik hayatın içindedir. Bayanların çantasında, aynanın önünde hep görev başındadır. Gerektiği anda zamansız boy göstermiş asi bir tüyü hemen yakalayabilir! Aynaya baktığınızda sorunu anında çözebilirsiniz.

Şaka bir yana, cımbız son derece kullanışlı bir alettir ve aynı sir gibi tüyleri kökünden çıkarır. Cımbızla alınan tüyler genellikle kalınlaşmaz. Tabiî ki bir gün tekrar çıkar ve cımbız yeniden gerekli olur.

Kaşlar

Esasında cımbızın en verimli kullanılacağı kıllar, kaşlardır. Kaşlar yüzün ifadesini belirginleştirir ve makyajın tamamlayıcısıdır. Ayrıca modadan etkilenir. Kimi zaman kalın kaşlar, kimi zaman ince kaşlar moda olur. Kaşlara şekil vermek için esas olarak cımbız kullanılır. Kaşların aktif periyotları (anajen fazları) çok kısadır. Bu nedenle saçlar kadar hızlı uzamazlar (saç her ay 1 cm uzar). Ancak dökülen veya çekilen kaşların yerine hemen yeni kaşlar gelir. Dolayısıyla sık sık cımbız kullanmak zorunda kalırız. İlerleyen yaşlarda kaşların aktif fazında değişiklik olur ve kaşlar uzamaya başlar. Bu nedenle yaşlı insanların kaşları daha uzundur.

ağda ve cımbız

Elektrikli cımbız

Cımbızdan söz ederken, cımbızlı epilasyon makinelerinden de söz etmek gerekir. Bunlar iğneli epilasyona alternatif olarak tasarlanmış, elektrikli cımbız (cımbızlı epilasyon) makineleridir. Bu cihazlar iğneli epilasyon kadar hızlı bir çözüm olmasa da birçok estetik merkezinde kullanılmaktadır.

Geçici epilasyon yöntemleri esas olarak yukarıda anlattığımız yöntemlerden ibarettir. Seçim sizin! Kıllarınız çok büyük bir sorun oluyorsa, kalıcı epilasyon yöntemlerinden yararlanmayı da düşünebilirsiniz…