Pastel tonlarda ki makyaj uygulaması kadınlar da yumuşak bir ifade ve çekicilik kazandıracaktır. Pastel makyaj nasıl yapılır denildiğinde ilk aklımıza gelen renkler uçuk maviler, kahve, toprak tonları, ekru tonlar, uçuk şeker pembeleri, güneş sarıları, uçuk fosforlu yeşiller ve turuncu renkler akla geliyor. Bu renklerle doğal olmakla birlikte aynı zamanda masum, çekici bir görünüme sahip olmanıza olanak sağlar. Pastel makyaj konseptinde kullanılan krem rengi makyaj da soluk sarı veya parlak olmayan beyaza çalan renk sarı rengin pastel tonudur.

Makyaja başlamadan önce cilt temizliği yapıp sonra makyaj uygulamasına geçebilirsiniz. Önce cilde transparan ince ve kapatıcı özelliği olan fondöten uygulayın. Fondöten makyajın dayanıklılığını attırır. Göz makyajı yaparken ise gözaltı morlukları kapatıcılar ile kapatarak morlukları, torbaları, cilt lekeleri gibi lekeleri kapatabilirsiniz. Göz çevresine gölge düşen yerleri benzer şekilde kapatıcı ile gizleyemezsiniz.

Transparan bir pudra ile göz etrafını pudralayın. Bu pudralama işlemi hem far birikmesini önler hem de makyajın ömrünü uzatır. Makyaj da pastel renkte yapılan göz makyajı ise daha duru ve doğal bir görünüme sahip olacaktır. Daha açık bir far ile gözlerinizin etrafına sürün bir iki ton koyu farla da gölgelendirme yapınız. Pastel makyajda kalem ya da eyeliner kullanmak sizin tercihiniz, alt göz çevresine iri gözlere sahipseniz içe, küçük gözlere sahipseniz de dışa doğru kalem sürmelisiniz. Allık kullanırken de doğal renkleri tercih etmelisiniz. Renk geçişlerinde tercih edilen tonlamalar pembe ve turuncu gibi yumuşak renkler olmalıdır.