Dörtgen Perde

Dörtgen Perde

BÜYÜKLÜK BORDÜR DAHİL 94×105 cm.

• MALZEME: 2 yumak (adedi 50 gr.) 15 numara beyaz pamuklu iplik, 1,25 numara tığ, J 1,10 m 150 cm eninde keten ya da kanvas kumaş.
• Bordür: 29 x 94 cm / 53 kare x 169 sıra.

• Örnek denemesi: 18 kare x 18 sıra / 10 x 10 cm.

• Bordür: Bordürü enine çalışın. Örnek şemasına göre işleyin. 29 kare için 88 zincir + kenar tırabzan için 3 zincir; + I. boş kare için 2 zincir çekin. A okuyla işe başlayın ve I.tırabzanı tığdan itibaren 9.zincire batarak yapın. Her boş kare için 2 zincir, I tırabzan yapın, dolu kareler için her zincire I tırabzan yapın. Her dörtgen için 8 zincir, I tırabzan yapın, (bale tığ şeması a, örnek şemasındaki renklendirilmiş kısım tığ şemasındaki renklendirilmiş kısma denk düşmektedir Çerçevelenmiş alanları kaydırmalı hasır sandalye deseniyle çalışın. Daha net bir görünüm sağlanabilmesi için örnek şemasındaki renkli kısım ayrıca tığ şeması b olarak tekrar verilmiştir Önce A okundan B okuna kadar olan kısmı işleyin, sonra B ve C okları arasındaki örneği 6 kez işleyin ve C okundan sonraki sıralarla bitirin. Üst kenara bir sıra sık iğne yapın, bu arada her kenar tırabzanın yerine 2 sık iğne ve her köşe kareye 5 sık iğne yapın. Alt kenarı da aynı şekilde işleyin, her dış köşeye 2 sık iğne, I piko (= 3 zincir; dönüp I. zincire batarak I sık iğne) ve 2 sık iğne yapın.

• Bitirilmesi: Kumaş ve bordurü işin devamından önce yıkayın. Bordürü gerin. Kumaşı düz ipliğine göre 95 x 100 cm büyüklükte kesin, (gerekli kumaş ölçüsü + uzun kenarlarda 3 cm ve üst kenarda 5 cm dikiş payı dahil) Uzun kenarları 1,5 cm genişlikte iki defa içe katlayın, kenarları ütüleyin ve dipten bastınn. Üst kenan perde çubuğunun geçmesi için 2,5 cm genişlikte iki defa içe katlayın, ütüleyin ve uçkur oluşturacak şekilde dipten bastınn. Bordürü şemadaki çizime göre (şemadaki ölçüler bitmiş ölçüleri vermektedir) düz ipliğine göre kumaşa iğneleyin, teyelleyin ve üst kenar boyunca sık zikzak dikişiyle birleştirin. Bordürün altında kalan kumaşı dantelin dibinden, zikzak dikişi boyunca keserek temizleyin.

DÖRTGEN PERDE       DÖRTGEN PERDE 2