​Zuhair Murad instigram

Benzersiz tasarım elbiseyleriyle kendinden her zaman söz ettirmeyi başaran ünlü tasarımcı Zuhair Murad kimdir diye elbiselerinin, gelinliklerinin tüm tasarımlarının hayranları merak etmekte. Zuhair Murad, 1971 yılında Lübnan’da doğmuştur. Lise eğitiminden sonra moda üzerinde ilerlemek istediğine karar verip moda dünyasının kalbinin attığı Paris’e giderek, moda tasarımı alanında önemli eğitimler almıştır. Zuhair Murad tasarımlarını 1999 yılında ilk kez Milano’da sergilemiş ve tüm dikkatleri tasarımlarına çekmeyi başarmıştır. Zuhair Murad’ın alanındaki diğer tasarımcılardan ayıran ve tasarımlarının dikkat çekmesini sağlayan en önemli özellik tasarımlarında oryantal ve arabesk dokunuşu yakalarken rüküş görünümden son derece uzak durmasıdır.

​Zuhair Murad instigram
​Zuhair Murad instigram

Abiye ve gelinlik tercihlerinde Zuhair Murad kadar adından söz ettiren bir diğer tasarımcı ise Elie Saab. Elie Saab tasarımlı elbiselere göz attığımız zaman bizleri romantizmle dolu bir peri masalı karşılıyor. Zuhair Murad’da Elie Saab’da tasarımlarında feminen havayı oldukça başarılı bir şekilde yansıtmaktadır. Feminen havayı oldukça başarılı yansıtma demişken ünlü modacılarımızdan Raşit Bağzıbağlı’yı unutmak elbette olmaz. Raşit Bağzıbağlı tasarımlarını sadelik ile ön plana çıkartmayı seven, bunu son derece başarılı bir şekilde ortaya çıkartan bir tasarımcıdır. Raşit Bağzıbağlı kendi tasarımların yanı sıra ülkemizde tesettür firmalarının önde gelen isimlerinden olan Modanisa ile iş birliği içerisinde tesettürlü hanımlara özel başarılı tasarımlarıyla adından övgüyle söz ettirmiştir.

Zuhair Murad, özel günler, geceler için tasarladığı ihtişamlı abiye elbiseler ve gelinlikler dışında sosyal sorumluluk projelerinde de yer aldığını görüyoruz. Geçtiğimiz Ağustos 2020 yılında Lübnan’ın başkenti olan Beyrut’da yaşanan patlama sonrası başta kendi Zuhair Murad Beirut 11 katlı binasının da ciddi zararlar görmesinden çok etkilenerek “Küllerinden Doğmak” anlamına gelen sloganlı tişörtler hazırlayarak Beyrut için yardım topladı.

​Zuhair Murad
​Zuhair Murad

​Zuhair Murad Tasarımlı Gelinlikler

Zuhair Murad elbiseleriyle gözleri kamaştırdığı kadar tasarladığı gelinliklerle tüm genç kızların evlilik hayallerini de süslemekte. Zuhair Murad gelinlik tasarımlarında şıklığa ve gelinliğin masumiyetini ön planda tutarak etkileyici gelinlikler ortaya çıkartmakta.

Zuhair Murad’ın son trendlerinden Sonbahar Gelinlik tasarımlarına baktığımız zaman bizleri kırsal alanlardan ilham alınmış gelinlikler bekliyor. Kırsal alandan gelen bu ilham doğanın kendine has güzelliği feminen bir hava ile gelinliklere yansımakta. Zuhair Murad gelinliklerinde sonbahar havasını yakalamak için fildişi başta olmak üzere çeşitli pastel renkleri kullanmış. Gelinlikleri incelediğimiz zaman üç kalıp dikkatimizi çekiyor. İlki hiçbir zaman modasının geçmeyeceğini bildiğimiz prenses modeller. Zuhair Murad gelinliklerinde prenses kalıbı kullansa da aşırı kabarıklığı önlemeyi tercih etmiş. Diğer iki kalıbımız ise a-line ve tüm vücudu saracak şekilde tasarlanmış elbiseler. Vücudu saran gelinliklerde kolları da transparan ve büyük dantel detaylı işlemelerle kapatmayı tercih etmiş.

Zuhair Murad’ın yeni sezon Yaz Gelinlik Modellerine baktığımız zaman İspanyol düğünleri ve flamenko dansçılarından ilham aldığını çok net bir şekilde görüyoruz. Gelinlikler üzerindeki detaylarda boncuklar, işlemler göze çarpıyor. Zuhair Murad bu gelinliklerinde danteller ve tülleri dağınık kullanımıyla kendine özgü dokunuşlarını eksik etmemiş.

​Zuhair Murad Tasarım Ücretleri ve Türkiye Satışı

Maalesef şu an ülkemizde Zuhair Murad’ın Türkiye satışı yaptığı bir yer bulunmuyor. Fakat bu Zuhair Murad tasarımlarını hiçbir yerde bulamayacağınız anlamına gelmiyor. Online alışverişte sıklıkla kullanmış olduğunuz sitelerde yapacağınız ufak araştırmalarla Zuhair Murad elbiselerini ve diğer birçok tasarımını bulabilirsiniz. Zuhair Murad gelinlik fiyatlarına baktığımız zaman net bir şey söylememiz mümkün değil. Ancak özel tasarımlar olduğu ve Türkiye kolay bulunamadığı için gelinlikler genellikle euro üzerinden yüksek ücretlerden hesaplanmakta. Zuhair Murad gelinliklik tasarımlarını dünyada adından söz ettirmiş gelinlik satışında lider olmuş markaların Türkiye şubelerini ziyaret ederek inceleme imkanına sahipsiniz.