Burun kenarlarından dudağa uzanan çizgiler (nasolabial)

Daha genç bir ifade için

Dolgular en çok burun kenarlarının iki tarafından dudağa uzanan nasolabial çizgiler için istenir. Hastalar bu çizgilerden çok tedirgin olurlar. Aslında bu hatlar gençlerde hatta bebeklerde bile bulunur.

Gülerken dudağın iki yanında belirir ve yüze çok güzel bir ifade verir. Gelgelelim, bu çizgiler derinleştikçe görüntüyü bozarlar. Bu durumda dolgu yapılması yüzü epey gençleştirir.

Nasolabial çizgiler çok rahatlıkla doldurulur. Birçok hasta kırışıklıkların fazla doldurulmasını ve iyice gerilmesini talep eder. Oysa bu doğal çizgiler çok gerildiği zaman yüzün ifadesi kaybolur. Hastaları bu konuda ikna etmek güçtür. Bir miktar dolgu yapıp çizgileri hafiflettikten sonra, hastalar aynaya bakarlar ve “çizgi kaybolmadı” diye itiraz ederler. Dolguya devam edilmesi için ısrarlı davranırlar. Oysa aşırı dolgular yüzü şişmiş ve ifadesiz gösterir. Ayrıca yaşlanma sadece bu iki çizgide değil, bütün yüzde olduğu için, yüzün bir kısmı çok doldurulup diğer kısımlar aynı kaldığında, dengesi bozulur.

Nasolabial çizgiler için uzun ömürlü dolgu maddeleri tercih edilir. Veya derin çizgiler uzun ömürlü Perlane ve Dermalive’le doldurulduktan sonra, daha ince çizgiler kısa ömürlü Restylane ve Hylaform’la doldurulur. Bütün bunlar aşırıya gitmezse, yüzde doğal bir gençleşme elde edilir.

Göz altındaki koyu renkli halkalar

Gözlerin altındaki koyu renkli halkalar kişiye, stresli ve yorgun bir görünüm verir. Herkes bize bu görünümle nasıl başa çıkılabileceğini sorar. Bu morumsu renk, cildin en şeffaf ve ince derisinin olduğu bu bölgede, kılcal damarların görünmesinden dolayı oluşur. Göz altını bir dolgu maddesiyle hafifçe yükseltmek inanılmaz derecede olumlu sonuçlar verebilir. Göz altında ince dolgu maddeleriyle yapılacak bir çalışma, bu bölgede bir tabaka oluşturacağı için, ince kılcal damarların görünmesini önler ve morluğun giderilmesini sağlar.

İki kaş arası (glabeller bölge)

Daha olumlu ve sıcak bakışlar Kaşın ortasındaki kırışıklıklar insana sert ve mutsuz bir ifade verir. Çatık kaşlar otorite rolü yapmak için nadiren işe yarayabilir, ama gerçek yaşamda insanı yalnızlaştırır. Hiç kimse çevresinde çatık kaşlı insanlar olmasını istemez. Bu ifadeden kurtulmak için kaşların ortasındaki çizgiler doldurulur. Üstelik bu beş-altı dakikada tamamlanan çok rahat bir dolgu türüdür.

Glabeller bölge için uzun ömürlü dolgu maddeleri tercih edilir. Bu dolgudan pişmanlık duyupta çatık kaşlı günlerine geri dönmek isteyen kimse görülmemiştir!

 

genç görünmek için
genç görünmek için

Dudak üstü çizgileri (oral kommüsürler)

Sigara içenlerde daha fazla olur

Bu çizgiler sadece kadınlara mahsustur, erkeklerde görülmez. Bunlar belirdiğinde adamakıllı sinir bozucu olur. Dudak üstü çizgilerini kamufle etmek mümkün değildir; makyaj malzemesi kırışıklıkların içinde birikir, ruj düzgün durmaz ve kapatmaya çalıştıkça daha fazla göze batarlar.

Sigara içenlerde ve güneşe maruz kalan insanlarda bu çizgiler daha sık ve daha derin olur. Öte yandan bazı üstdudak biçimleri ve diş şekil bozuklukları da bu bölgenin kırışmasına yol açar. Bazen buna yanlış diş protezleri neden olur. Diş hekimleri bu kırışıklıkları hafifletmek için özel protezler hazırlarlar.

Dudakların üzerinde oluşan bu dikey çizgiler, ince dolgu maddeleriyle hafifçe doldurulursa sorun ortadan kalkar. Kullanılacak dolgu maddeleri, kırışıklıkların durumuna göre seçilir.

Yanak ve elnıacıkkemikleri

Mutluluk dolguları

Yaşlandığımız zaman yanaklarımız o güzelim yuvarlaklığını kaybeder ve aşağıya doğru sarkmaya başlar. Yanaklar az miktarda doldurulduğunda, esnekliğini, diriliğini yeniden kazanır ve yüzü mutlu gösterir. Ayrıca yanak dolgusu yüzü yukarı doğru kaldırıp kırışıklıkları hafifletir.

Bazı yüzler doğal olarak yanaksız ve öne doğru çıkık olabilir. Bunlara hafifçe yanak yapıldığında çene çıkıklığı fazla göze batmaz.

Yanak dolgusu yüz ifadesini son derece olumlu yönde geliştirir. Bu tip dolgular derine uygulandığı için malzemeyi dikkatle seçmek gerekir.

Tatsız bir yaşlanma belirtisi

Yaşlandıkça maalesef çenemiz de küçülür ve sarkar. Yaşlı bir insanın gençlik fotoğraflarına bakacak olursanız, bu değişimi fark edebilirsiniz. Bu nedenle yüz dolguları yapılırken, çene ve dudağın altını da ihmal etmemek gerekir. Bu küçük rötuşlar yüzü çok daha genç gösterir.

Ayrıca çene yüzün en önemli yerlerinden biridir. Bazı insanlar küçük çenelidir. Bu tip çeneleri düzeltmek amacıyla plastik cerrahlar protez kullanırlar. Ancak dolgu maddeleriyle de çene hafifçe dolabilir. Yanaklar gibi, çene için de daha derin dolgular ve ona uygun malzemeler seçilir.

Kaza izleri

Kazalar veya geçirilen çeşitli hastalıklar yüzümüzde izler bırakabilir. Bu durumda izin bulunduğu yer iki parmakla sıkıştırılarak basit bir test yapılır. İzde bir kaybolma oluyorsa dolgunun yararlı olacağı anlaşılır. Yara izi altına verilecek az miktarda bir dolgu maddesi cildin düzgünleşmesine yardımcı olur.