Ellerimiz cildimizin en hor kullandığımız alanlarından bir tanesidir. Zaman içerisinde gerek çevresel gerekse tükettiğimiz besin faktörlerinden kaynaklı olarak cildimiz hasar görmektedir. Peki bunun için nasıl bir yol izlemeli? El peelingi için neler yapmalıyız? Ellerimize günlük bakımını aksatıyor isek bile en azından nemlendirici krem kullanarak cildimiz yumuşak ve sağlıklı bir hal almasını sağlayabiliriz.

Evde Hazırlayabileceğiniz Kolay Peelingler;
  • Yarım adet limon
  • 1 çk. Tuz
  • 1 çk. Sirke

Kabımızın içerisine malzemelerimizin tümünü koyup karıştıralım. Karışımın içerisine ellerimizi sokarak tüm karışımı ellerimize yedirelim. Ortalama olarak 10 dakika kadar bu işlemi sürdürüp sonrasında da ılık su ile ellerimizi durulayalım. Durulama işlemi sonrasında muhakkak ellerimize nemlendirici krem sürmeliyiz. Vücudumuzun neresi olursa olsun her zaman için nemlendirici uygulamasında bulunmak ve özellikle de cildimizi ölü derilerden arındırmak çok önemlidir. Deri yenilenmedikçe yenilenmeyen deri üzerindeki deformasyonlar artacaktır.

Limonlu el maskesi malzemelerinde ise yarım adet limon, 1 tatlı kaşığı karbonat ve 2 yemek kaşığı bal bulunuyor. Malzemelerimizi bir güzel karıştırıp cildimize uygulayalım. Ortalama 10-15 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayalım.

El maskesinde patatesi hiç duymuş muydunuz? Evet haşlanmış bir patates, 1 tatlı kaşığı badem yağı ve 1 tatlı kaşığı gliserin ile hazırlayacağınız karışımı ellerinize masaj yaparak yedirin. Maske uygulamasının içinde bulunan badem yağı ellerinizin yumuşacık olmasına katkı sağlayacaktır. Bu peelingde de ortalama 10 dakika beklemeniz yeterli.

Bir diğer el peelingi karışımı da 1 yemek kaşığı toz şeker ile 1 tatlı karışımı zeytinyağı olmakta. Bildiğiniz gibi zeytinyağı cildimizi her anlamda onaran en önemli malzemelerden bir tanesi. Malzemelerimizi karıştırıp elimize masaj yapar gibi ovalayalım. Sonra ılık su ile durulayalım. Elleriniz özellikle çok hassas bir cilde sahipse temizlik ve benzeri işlemler yaparken muhakkak eldiven kullanmanızı öneririz. Çünkü uygulama süreçlerinde sizler cildinizi hor kullandığınızda yaptığınız uygulamaların etkileri azalacaktır. Ne kadar dikkat ederseniz uygulamalarınızdan o kadar verimli sonuç alabilirsiniz.